Тези ръкописи са рядко и изключително ценно църковно-културно наследство. Самата колекция има особено значение. От една страна, тя съдържа всички основни типове нотирани певчески книги, употребявани в богослужебната практика на Православната църква. От друга, тя представя хомогенна картина на развитие през един от най-динамичните периоди в историята на Източна Европа – ранното и същинското балканско възраждане от втората половина на ХVІІ до края на ХІХ в.
Голямата част от ръкописите, представени в изданието, са писани от български книжовници според запазени преписки в тях и са на църковнославянски език, двуезични (гръцко-църковнославянски) и на гръцки език. А сред църковнославянските музикални ръкописи тя е една от най-големите, съхранявани в европейска библиотека, което я прави още по-ценна и интригуваща.
Началото на изследванията върху музикалните ръкописи в Рилския манастир е поставено в средата на XX в. от известния църковен композитор, богослов, педагог и изследовател Петър Динев. Той открива в библиотеката на манастира 21 музикални ръкописа, което му дават основание да заговори за съществуването на голяма певческа школа към Рилския манастир. Тя е била ръководена от видния български книжовник йеромонах Неофит Рилски, чието име като автор на музикални произведения се разчита над многобройни песнопения в новооткритите ръкописи. Заедно с него стават известни имената и на редица други рилски книжовници, занимавали се с църковна музика. Сред тях са Атанасий, Акакий, Ксенофонт, Максим, Кирил и др.
Според изследователите „Славянски музикални ръкописи в Рилския манастир” е не само принос в изследването на музикалната традиция на Рилската света обител. Тя е един показател за ролята на Църквата в организирането, съзряването и осъществяването на българското Възраждане.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.