На тях изследователите попадат при разкопки на гробове, намерени случайно при преминаване на строителна техника по една от улиците на бургаското село. Разположени в западната част на античната римска колония Деултум, в тях са били погребани ветерани от Втори Августов легион през II век. Днес те са на една улица в съвременното село Дебелт, но в онези времена са били част от некропола на Деултум, създаден за ветераните на Осмия легион на император Август, наречен от археолозите „Малкият Рим в Тракия”.
Красимира Костова - директор на Археологическия музей в Дебелт твърди, че откритите находките са с изключително висока стойност.
И двата златни медалиона, които се разкриха, с надписи, както и бронзовият балсамарий изключително рядко се срещат по нашите земи. Златните накити, и иглата, и мънистата, както и т.нар. „стригили”, които древните римляни са ползвали при къпане и за масаж, а в медицината -като помощно средство за изливане на лекарства в ушите и гърлото, са белези за градски живот в едно от най-важните селища в Римската империя, когато Деултум е бил основното пристанище, а Бургаският залив е стигал дотук. Скъпите гробните дарове безспорно свидетелстват, че тук са живели знатни хора с висок статут и положение в обществото, обяснява специалистът.
Древният Деултум спи, погребан под камъни и забрава край Дебелт, а светът заслужава да види чудесата му, казва с дълбока въздишка Костова. Под земята на Дебелт чакат да бъдат разкрити древните тайни, които са скрити не само на една римска колония, но и на елинистическо тракийско селище, на средновековен български град и византийска крепост, скални некрополи. Наоколо има множество могили, които не са разработени. Тук е имало храм на императорския култ и дворец, строени по образец на древния Рим, разказва Костова.
Тъжно е, че този уникален археологически резерват, който единствен носи знака "Европейско културно наследство", се намира в плачевно състояние. Бронзовата глава на император Септимии Север, която е със световно значение, не може да бъде изложена под полуразрушения покрив на музея. А еркесията – забележително съоръжение, диктувало през хилядолетията съдбата на Европа, чака да бъде възродена старата й слава.
Красимира Костова припомни, че миналата година археологическият резерват е влязъл в класацията „Топ 10 на българските чудеса“. Тогава премиерът Бойко Борисов е връчил на бившия кмет на Средец Тодор Пройков огромен картонен чек за сумата от един милион лева. Тези пари обаче така и не са били предоставени.
Въпреки това Костова е оптимист. Тя е убедена, че чудесата тепърва предстоят, а древните останки имат шанс да заживеят нов живот, ако музея й получи обещаното финансиране. Няма съмнение, че това е шанс да бъдат привлечени и много туристи, които да съживят потъналия в мълчание и забрава Дебелт.
{fcomment}
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.