Поредната находка на археолозите са уникални монети на император Клавдий и на Юлиян, намерена там, разказва шефката на Бургаски исторически музей Цоня Дражева.
Министър Рашидов разгледа част от банята, която представлява уникална римска архитектура от ІІ век с грандиозни основи, която няма досега аналог по нашите земи.
„Това е един голям комплекс, който има не само места за къпане, но е и единствената, която оцелява след VІ век. Известна е с методите за лечение, което се е извършвало тук. Всички исторически събития, които се случват след това, са свързани с лечението на определени владетели, военен отряд. Имаме надеждни исторически извори за лечебните практики и за използване на природните ресурси тук”, каза още Цоня Дражева.
Тя показа уникална малка статуйка на Аполон, изработена от олово, която видимо предизвика интереса на Вежди Рашидов, който веднага разбра стойността й.
Вече има решение на Министерски съвет да бъдат отпуснати още 910 хиляди лева за археология по Черноморието. За обекта „Аква калиде” са предвидени още 120 хил.- лева, за Созопол - 325 хил. лева, за Черноморец – 90 хил. лева, за Тракийска гробница – 350 хил. лева и за крепост във Варна – 225 хил. лева.
Министър Вежди Рашидов обяви, че трябва да се направи цялостен проект за остров Свети Кирик край Созопол, който да го превърне в национален паметник, атрактивно социализиран и привлекателен за родни и чужди туристи. Районът е много подходящ за подводна археология, която трябва да се развива в бъдеще. Парите за всичко това трябва да бъдат добре преценени. А Созопол - трябва да бъде изчистен от чаршафите, които сега се стелят в него, за да може да се види прекрасната археология там, коментира още министърът.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"