28 Ноември, 2024

Вселенският патриарх дава пари за възстановяване на Патриаршията в Плиска

Вселенският патриарх дава пари за възстановяване на Патриаршията в Плиска

Негово Светейшество Вартоломей I е изразил готовност да се включи с финансово дарение в кампанията за възстановяване на Голямата базилика в старопрестолна Плиска. Новината обяви за Faktor.bg директорът на Националния исторически музей в София проф. Божидар Димитров.

Вселенският патриарх бил впечатлен от разказа на историка, който го запознал подробно с инициативата, подета лично от премиера Бойко Борисов - да бъде възстановена майката на българските църкви, т.нар. Голяма базилика в първата българска столица Плиска.

Това е най-голямата църква в Европа до разрушаването й от турците в края на ХІV век. Изграждането на храма (дълъг 102 метра и широк 30 метра - колкото един футболен терен) е започнато в 866 г. от цар Борис І и папския архиепископ (по-късно станал папа) Формоза. След като в 870 г. Българската църква минава под юрисдикцията на Константинополския Патриарх, светата обител е била довършена от изпратения от Патриарха архиепископ на Хераклея (днес Ерегли в Турция) Николай през 875 година. Под юрисдикцията на Константинопол тази църква остава до 927, когато българският диоцез става самостоятелна Патриаршия – трета в Европа след Константинопол и Рим.

С финансово дарение ще се включи и архонт Димитър Атанасов, който е зам.-председател на Българската църковна община в Истанбул, удостоен от президента на Република България с орден „Кирил и Методий” І степен с огърлие.

Проф. Димитров има идея да потърси съдействие и от патриарсите на Русия, Сърбия, Румъния, предвид обстоятелството, че християнизацията на народите на тези страни е станала благодарение на монаси-мисионери и на книги, написани от тях, в огромния манастир-скрипторий (фабрика за книги) около тази църква. Историкът се надява да привлече в инициативата и родния бизнес, който да подпомогне финансово успешното финализиране на проекта.

Директорът на НИМ отбеляза, че с парите, отпуснати от Министерския съвет (500 000 лв.) вече се довършват археологическите разкопки в Базиликата под ръководството на проф. Павел Георгиев, като се разчиства теренът на манастира (няколко десетки декари) от храсти и нискостеблена гора. Вече е разчистено водохранилището – най-големият кладенец в България, от който отново – след седем века - е бликнала вода.

Усилено се работи и по втория, т. нар.-н. Свещен кладенец, разположен в десния кораб на базиликата. Той е изграден от огромни каменни блокове, тежащи до два тона. През ХІХ век той е бил затрупан от турските власти, тъй като местното българско население се събирало около това свещено място, чиято вода лекувала много болести. Поради опасност от срутване след четвъртия метър дълбочина, археологът е наел специализирана миньорска бригада, която ще настъпва надолу, укрепвайки професионално кладенеца. Археолозите се надяват и тук, след още 7-8 метра, да бликне свещената лековита вода, обяснява директорът проф. Димитров.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"