18 Декември, 2024

Атанас Свиленов: Симеон Радев вярваше, че Яворов е убил Лора

Атанас Свиленов: Симеон Радев вярваше, че Яворов е убил Лора

Симеон Радев твърдо беше убеден, че Яворов е убил Лора, споделя в интервю за "24 часа" Атанас Свиленов, кинокритик, литературен историк и изкуствовед. "Аз не бях съгласен с него, но това беше неговата позиция. Посъветваха ме да спестя това в анкетата - биело по авторитета на Яворов. По-късно излезе книгата на Кремен “Романът на Яворов”, който даде друга гледна точка. Но всичко беше сдържано, не се търсеше сензацията, жълтото - като мътилката, която сега се вихри около името на този поет. Всеки ден минавам край музея му - сградата е оставена на самосрутване, което и ще се случи- по-скоро рано, отколкото късно.

И там, на това апетитно място на ул. “Раковски”, ще се появи поредната офис сграда. Тъжно и срамно. Трагично е положението с музея на Христо Смирненски. Браних и музея на Гео Милев в Стара Загора. Оцеля. Трябва да пазим миналото, нищо не можем да направим, без да се опрем на него. Светът на мъртвите е по-богат от света на живите, е казал един писател (Уилям Сароян) - там има мъдрост, послания, които трябва да бъдат разчетени от живите.

Свиленов разказва и за себе си. Осем пъти е предлаган за член на Съюза на българските писатели. Имало два лагера и никакъв шанс да получи нужния брой гласове. Накрая Павел Вежинов го извикал и му каза, че са се споразумели - хората около него да подкрепят кандидата на другите, а те - Свиленов. "Така ме “признаха” за писател. Нещо ново под слънцето?"
С тъга и носталгия литературният историк и изкуствовед се връща към спомени. "Днес май сме се затворили най-вече по гилдии. Спомням си, че филмовата гилдия не прие официалната позиция за филма “Една жена на 33”. Търсеха критик, който да напише отрицателна рецензия. Разбира се, намериха удобен. По-късно се проведе анкета, но гилдията си отстоя позицията в защита на лентата на Христо Христов (по сценарий на Боян Папазов)."
През 1960 г. направил нещо много дръзко - подготвил повратна статия за Константин Константинов. "Този писател хуманист беше държан в сянка. Изключително ценна е книгата му “Път през годините”. Бил е приятел на Дебелянов, на Лилиев. Какво се оказва? Константинов бе заклеймен от самия акад. Топенчаров! А аз, заедно с Цветан Тодоров - тогава още не беше световноизвестно име на френската и световната литературна сцена, опитахме да го защитим и похвалим. Цветан е син на проф. Тодор Боров, големия наш специалист по библиотечното дело, чийто принос все още не е изследван. Написахме ние своята защита, но тя видя бял свят едва през 1990 г. Друго незаслужено забравено име беше Владимир Василев - човек с голяма роля в българската литература и литературознание."

На въпрос не се ли е вкарвал в беля с анкетите, които е правил с писателите, далеч не “питомни”, изкуствоведът отговаря: "Понякога при публикацията ме молеха да съкратя пасажи. Някои писатели се сърдеха на оценки за състоянието на българската литература. Ст. Ц. Даскалов се обиди. А за капак радио “Свободна Европа” и Георги Марков ме хвалеха."
Свиленов е първият кинокритик, писал за “Козият рог”. "Бяхме приятели с Методи Андонов. Това е една графична сага, нещо изключително! Помня, че тогава не намериха цветна лента за него, но май всяко зло за добро. Филмът е действително съвършен. Сигурно ще пропусна някои, но в моята селекция са филмите на Рангел Вълчанов - “Лачените обувки на незнайния воин”, “Преброяване на дивите зайци”.
Уж кино, правено в трудно, неблагоприятно време, а е толкова близко до живота и поставя важни проблеми - “Момчето си отива” на Людмил Кирков, “Крадецът на праскови” на Въло Радев, лентите по сценарии на Валери Петров като “Рицар без броня” и “Йо-хо-хо”, “Бялата стая” по “Пътища за никъде” по Богомил Райнов, “Време разделно” и “Илюзия” на Людмил Стайков, филмите на Бинка Желязкова. С режисьора Павел Павлов направихме за 5 години над 200 тв предавания “Знаци по пътя”, насочени към идеята да не си забравяме достойните предходници, да имаме памет за тях, да пренесем хубавото от миналото и в настоящето с всичките идеали и крушения."

Сподели:
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата