Проф. Божидар Димитров
Както е известно, македонските учени и общественици предявиха претенции за Желязната църква в Истанбул. Според тях тя е строена с пари на македонци.
Претенциите на Македония за Желязната църква в Истанбул преминаха една граница, след която не може само да се смеем. Едва ли има по-българска църква в България и в околните земи. Сигурно за строежа й, освен парите на Българската Екзархия, на Българската държава и лични пари на българския княз Фердинанд (доста крупна сума, между другото) е имало дарения и от Велес, Охрид и Ресен, но те са били от българите, живеещи там - и в онази епоха, и днес. Македонците в края на ХІХ век още не са били измислени.
В тази връзка се питам не трябва ли да има ответна реакция? Всички църкви в Македония, строени до 1913 г., са собственост на български църковни институции. От 870 до 917 г. - на Българската автокефална архиепископия; от 917 до 1018 г. - на Българската патриаршия; от 1018 до 1767 г. - на Българската автокефална архиепископия и от 1870 до 1913 г. - на Българската Екзархия.
Добре е в България да бъде възстановена, да речем, най-дълго съществувалата институция (седем века и половина) - Българската автокефална архиепископия. И църковното й настоятелство да предяви претенции върху близо 800 църкви, построени по нейно време. Документи за собственост има в изобилие, някои от тях са в Националния исторически музей и ще ги предоставя на евентуалното настоятелство.
(Коментарът е изпратен от проф. Божидар Димитров на електронната поща на Faktor.bg)
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата