По време на днешния парламентарен контрол министърът на културата Вежди Рашидов се обяви против демонтажа на паметника пред Националния дворец на културата (НДК). Така той отговори на въпрос на независимия депутат Велизар Енчев.
От друга страна Рашидов поиска да бъдат възстановени мемориалните плочи на I и VI пехотен полк, които до 1977 г. са били на мястото на паметника на проф. Валентин Старчев. Според него това може да стане, макар и не на предишното им място.
Все пак Вежди Рашидов се съгласи, че решението за премахването на монумента пред НДК, заради когото се разразиха много спорове, е на Столична община и той като министър не може да влияе върху тях. В края на миналата година Столичният общински съвет гласува монументът "1300 години България" да бъде демонтиран и фигурите от композицията да бъдат временно преместени в Музея на София. На негово място бе решено да бъде възстановен събореният войнишки паметник.
По-късно пред журналисти в парламента министърът на културата заяви, че всички национални паметници ще се охраняват от МВР. „Щом директорът на парк-музей „Шипка-Бузлуджа" Данчо Данчев е подал оставка и не му се работи, вече се уморил. Охраната я осигурихме. Всички национални паметници ще се охраняват от МВР", заяви Рашидов.
Министърът на културата коментира и новия филм за Васил Левски.
Колкото българи има, толкова всеки има отношение към Левски по своему. Образът е много труден, тъй като той вече е една икона. Въпросът е вече съзнанието на хората до каква степен е съвременно. Не съм гледал филма за Васил Левски, уточни Рашидов.
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата