"Въпреки че румънското правителство не подкрепи кандидатурата на Лаура Кьовеши, според съдия Нели Куцкова от Софийския апелативен съд, тази позиция е само на кабинета в Букурещ, но не и на румънския народ. Доколкото следя, тя има голяма подкрепа на обществото, включително и от магистратите”, коментира пред БТВ съдия Нели Куцкова.
Тя сподели, че е виждала Кьовеши само веднъж, по време на посещението ѝ в България и провелата се среща у нас, на която обаче не присъства нито един прокурор. Куцкова похвали работата на Кьовеши, като отбеляза, че за да бъде издадена присъда на висши чиновници, се изисква висока компетентност на разследващите, както и достатъчно доказателства. Самата Куцкова, която гледа граждански дела, каза, че никога не е позволявала да ѝ бъде оказан натиск.
Зa пpeдcтoящия избop нa eвpoпpoĸypopи, вĸлючитeлнo и нa eдин oт Бългapия, Kyцĸoвa бe oптимиcтичнa – cлeд ĸaтo минaт нaциoнaлнитe пpoцeдypи, излъчeнитe ĸaндидaти щe бъдaт пpeдcтaвeни нa ĸoмитeт oт 12 имeнити юpиcти, ĸoитo нe ce вoдят oт ĸoнюнĸтypaтa. Имeннo тe ca пpaвили и пoдбopa зa глaвeн пpoĸypop нa EC.Cъдия Kyцĸoвa oтĸaзa дa дaвa oцeнĸи зa изтичaщия 7-гoдишeн мaндaт нa глaвния пpoĸypop Coтиp Цaцapoв, тoзи дeĸeмвpи. Ho бe ĸaтeгopичнa – oбeĸтивeн aнaлиз нa тoзи мaндaт e нeoбxoдим нe зa дa ce дaвaт oцeнĸи нa oтивaщия cи oбвинитeл № 1, a зa дa ce изpaбoтят oбeĸтивни ĸpитepии пpи избopa нa cлeдвaщия. Heщo, зa ĸoeтo y нac ce гoвopeшe и пpeди 7 гoдини, нo нe бe нaпpaвeнo.
За Лаура Кьовеши
Бившият главен прокурор на румънската Национална дирекция за борба с корупцията Лаура Кьовеши е основният фаворит на ЕП за поста на европейски главен прокурор. И то въпреки волята на правителството на родната си страна. Ако ефективността на борбата с корупцията се мери с осъдителните присъди, то статистиката е в полза на Кьовеши.
През 2006 г. в Румъния са повдигнати обвинения за корупция на 360 души, през 2016 г. – те са 1271. Сред тези над 1270 румънци са министри, депутати, кметове, магистрати, влиятелни бизнесмени. През 2006 г. присъдите за корупция са едва 155, 10-години по-късно те са 870. Скромен костюм, 3200 евро на месец заплата като шеф на Националната дирекция за борба с корупцията, жилище от 55 квадрата на кредит, без служебна кола. Хвалена и критикувана, много бързо Лаура Кьовеши става една от най-влиятелните личности в Румъния.
Година преди да бъде уволнена Лаура Кьовеши беше в България, за да сподели успеха на румънския модел в борбата с корупцията: „Най-голямото предизвикателство през тези години не бе свързано с реформирането на институциите или с промените в законодателството. Най-тежката битка беше с начина на мислене, с манталитета, срещу нежеланието да настъпи промяната. Това не е лесна битка!”. Търпение, последователност и солидарност – това според нея са трите предпоставки корумпираните да получат възмездие.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес