24 Ноември, 2024

КЗК скочи и срещу друг депутат от ПП-ДБ, позволил си да дава оценка на регулатора

КЗК скочи и срещу друг депутат от ПП-ДБ, позволил си да дава оценка на регулатора

След като вчера Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обвини Кирил Петков в натиск и намеса, днес беше отправена критика и към депутата от ДБ Ивайло Мирчев.

Повод за острата реакция е изказването на Мирчев от вчера, в което посочва, че регулаторите не вършат никаква работа.

В позицията си КЗК отбелязва, че Мирчев не познава работата на Комисията и въпреки липсата на експертиза в областта на конкуренцията, с политическо говорене, се опитва да омаловажи изключителния професионализъм на екипа на КЗК. Освен това депутатът е с кратък институционален опит, датиращ от 2021 година, който опит явно не му позволява да дава аргументирана и адекватна оценка на работата на КЗК, твърдят оттам.

От регулаторът сравняват: председателят на Комисията е юрист с 44 години професионален опит и преминала през позиции като директор на правна дирекция в продължение на 9 години и заместник-кмет на Столична община в продължение на 15 години, Председател на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (за около 6 години).

Същевременно КЗК е един от най-натоварените административни органи, тъй като упражнява правомощия по Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Закона за концесиите. По трите посочени закони пред Комисията ежегодно се образуват голям брой производства, по които се постановяват един или повече от един административни актове и по които страните депозират молби, възражения, доказателства и други, по които КЗК следва да вземе отношение, подчертава се в позицията.

В подкрепа на твърденията си, че КЗК е под постоянна натовареност, Комисията предоставя и статистика.

През 2023 година са били образувани общо 1191 производства, от които 1088 производства са по реда на Закона за обществените поръчки. През изминалата година Комисията е постановила общо 1 343 акта, от които 813 решения и 530 определения по трите закони, по които упражнява правомощия. Постановените по реда на ЗОП решения са общо 701 на брой. По реда на ЗЗК са постановени общо 110 решения, от които с 40 решения КЗК се е произнесла във връзка с предстоящи концентрации между предприятия, а с 49 акта е установено наличието или липсата на нарушения по нелоялна конкуренция. С останалите актове, постановени по реда на ЗЗК са приети решения за застъпничество за конкуренцията и други.

КЗК припомня също, че през 2023 г. е санкционирала дружества от Групата Лукойл с рекордни по размер санкции, възлизащи общо на 262 907 629 лева за антитръстови нарушения на пазара на горива. В резултат на активните действия на КЗК, дружествата промениха и коригираха поведението си, което е най-важната цел на антимонополния орган, а именно да осигури защита и условия за разширяване на конкуренцията. През изминалата година бяха образувани 9 антитръстови производства, от които 3 за евентуално наличие на картели в сектора на хранителните продукти.

Всички тези конкретни цифри, които са публично достъпни, дават достатъчна представа за обема на свършената работа, при това само за изминалата година, отбелязват от КЗК.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас