24 Ноември, 2024

Лагард: Сътресенията с банките добавиха нови рискове, но има какво да се направи

Лагард: Сътресенията с банките добавиха нови рискове, но има какво да се направи

Кристин Лагард

Тя не се ангажира с по-нататъшно повишаване на лихвите

Неотдавнашните финансови сътресения могат да увеличат "рисковете" в еврозоната, предупреди ръководителят на Европейската централна банка Кристин Лагард, предаде БНР с позоваване на АФП.

Сривът на три регионални американски кредитора и принудителното изкупуване на швейцарския конкурент Credit Suisse от UBS този месец стреснаха световните пазари. Това предизвика опасения за разрастваща се криза в банковия сектор.

Лагард заяви, че последните прогнози на ЕЦБ, които понижават прогнозите за инфлацията и повишават перспективите за растежа за тази година, не отчитат неотдавнашните сътресения.

"Тези напрежения добавиха нови рискове и направиха оценката на риска по-неясна", допълни тя в реч във Франкфурт.

Президентът на ЕЦБ обаче настоя, че ако прогнозите се потвърдят, "все още ще има какво да се направи, така че инфлационният натиск да бъде потушен".

Бъдещите решения на ЕЦБ ще зависят от финансовите данни, тъй като се намираме в момент на несигурност, допълни Лагард. Тя се въздържа да поеме ангажимент за по-нататъшно повишаване на лихвите.

Пазарните сътресения накараха централните банкери да балансират между това да продължат усилията си за намаляване на високата инфлация и да избегнат влошаване на сътресенията.

Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Фабио Панета също призна това предизвикателство, като заяви, че "паричната политика трябва да изпълнява труден балансиращ акт", отбелязва АФП.

Поредица от "глобални сътресения" нарушиха икономиките в целия свят, каза Панета.

"Трябва да се ориентираме между риска от недостатъчна реакция - която би могла да удължи инфлационните ефекти от тези шокове - и риска от прекомерна реакция, която би могла да превърне волатилността в нестабилност." - допълни той.

Икономистът също така изрази предпазливост по отношение на повишаването на лихвените проценти от страна на централните банки, докато в същото време те намаляват ликвидността чрез така нареченото "количествено затягане", като заяви, че това може да "направи приспособяването на политиката по-непосилно".

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона