10 Май, 2026

Лаура Кьовеши поиска наказателно преследване за лица, подкопаващи санкциите срещу Русия

Лаура Кьовеши поиска наказателно преследване за лица, подкопаващи санкциите срещу Русия

Главният прокурор на Европа Лаура Кодрута Кьовеши вече разследва измами, за които се твърди, че са стрували на данъкоплатците в ЕС 14 милиарда евро - сега тя иска да преследва контрабандистите, които подкопават санкциите срещу Русия. Европейската прокуратура е натоварена да разследва всяко престъпление, за което се смята, че е довело до загуба на средства за ЕС, което често означава проследяване на международни престъпни групи и сложни трансгранични операции за измами с ДДС.

Цифрите са впечатляващи: 114-те прокурори на службата водят 1117 активни разследвания и са замразили средства на заподозрени лица на стойност 359 млн. евро, което е повече от седем пъти от бюджета на организацията. Но Ковеши иска да направи повече. ЕС наложи серия от десет пакета икономически санкции, за да накаже Москва за едногодишната ѝ инвазия в Украйна, а 49-годишният шампион по борба с корупцията иска да преследва бандите, които заобикалят мерките, за да снабдяват руската военна машина. "Това е нещо, което вече ни беше поискано от Комисията - дали можем да се справим с него. И нашият отговор беше: "Да, можем да го направим. Готови сме да го направим", каза тя пред АФП.

"Разполагаме със специализирани прокурори. Имаме офиси в 22 държави членки... Ние сме единственият наличен инструмент в този момент на европейско ниво, който може да се бори с този вид престъпност". Всяко решение за добавяне на нарушителите на санкциите към целите на Европейската прокуратура ще бъде политическо и ще се взема от лидерите на държавите - членки на ЕС. Не всички подкрепят нейната роля - Дания, Швеция, Унгария, Полша и Ирландия не са назначили прокурори в Европейската прокуратура. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Дипломатически маневри: Макрон отхвърли френско военно участие в Ормузкия проток

Дипломатически маневри: Макрон отхвърли френско военно участие в Ормузкия проток

Позицията на френския президент обаче предизвика смесени реакции в Европа

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Важно е взаимодействието в Европа да остане силно и сега има нови перспективи за сътрудничество, изтъква украинският президент

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

В петата година от войната Украйна определено е изтощена от руските нападения. Но е и пълна с нова увереност за победа