23 Ноември, 2024

Лавров подкрепи Китай по тайванския въпрос, поиска „нова архитектура за евразийска сигурност“

Лавров подкрепи Китай по тайванския въпрос, поиска „нова архитектура за евразийска сигурност“

Сергей Лавров

Отново нападна САЩ и НАТО

Русия е на страната на Китай по азиатските въпроси, включително критиките към стремежа на САЩ да разширят влиянието си и "умишлените опити“ за изостряне на ситуацията около Тайван, каза външният министър на страната Сергей Лавров, цитиран от БГНЕС.

В есе, публикувано в правителствения вестник „Российская газета“, Сергей Лавров също така хвали подхода на Пекин към войната в Украйна. По думите му, двете страни искали да "премахнат проблемите", които според Москва стоят в основата на "конфликта".

Пишейки по повод 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Русия и Китай, Лавров заявява, че Москва и Пекин заемат близки позиции „при оценката на рисковете, свързани с напредването на Запада в Азиатско-тихоокеанския регион“.

Той твърди, че „Съединените щати и техните сателити" умишлено нагнетявали обстановката в Тайванския проток. В действителност настояването за свободно корабоплаване през протока е изискване на международното право, което Китай отказва да следва. 

Според Лавров САЩ нарушавали принципа за „единен Китай“, укрепвайки връзките си с демократично избраната администрация на острова.

Китайският президент Си Дзинпин неведнъж се е заричал да постави демократично управлявания Тайван под контрола на Пекин, "при необходимост със сила". Правителството на Тайван отхвърля претенциите на Пекин за суверенитет, заявявайки, че само народът на острова може да реши своето бъдеще.

Президентът на САЩ Джо Байдън преди дни одобри 567 млн. долара в подкрепа на отбраната на Тайван, а Вашингтон остава най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжие за Тайван дори при липсата на официални дипломатически връзки.

Лавров твърди също, че системата за сигурност в Европа е „напълно дискредитирана“ от САЩ и НАТО. Той призовава за „нова архитектура за евразийска сигурност“, основана на принципа на „регионални решения за регионални проблеми“.

В статията си Лавров хвали „балансирания и последователен“ подход на Китай към войната в Украйна. В действителност зад твърденията за неутралитет по въпроса, Пекин осъществява военни доставки за Москва, подпомагайки агресията ѝ срещу Украйна. 

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства