23 Май, 2026

Лавров смъмри Северна Корея, ЕС и Великобритания бесни за ракетните тестове

Лавров смъмри Северна Корея, ЕС и Великобритания бесни за ракетните тестове

Сергей Лавров

Пхенян трябва да зачита резолюцията на ООН по отношение на ракетната си програма

Русия настоява Северна Корея да се съобрази с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН по отношение на своята ракетна програма, коментира Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс и news.bg.

"Що се отнася до тестовете на ракети от Северна Корея, ние се придържаме към резолюциите на Организацията на обединените нации и настояваме, че севернокорейците трябва да зачитат тези резолюции от ООН", каза Лавров на пресконференция по време на посещение в Обединени арабски емирства.

Европейският съюз осъди ракетният тест на Северна Корея над Япония и предупреждава за възможни стъпки след заседанията в Съвета за сигурност на ООН.

"Ние напълно подкрепяме призивите за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН днес", заяви ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини, подчертавайки, че Европейският съюз ще разгледа "подходящ отговор в тясно сътрудничество с ключови партньори и в съответствие с Разискванията на Съвета за сигурност на ООН."

Британският премиер Тереза ​​Мей е възмутена от "безразсъдната провокация" на Северна Корея, съобщава говорителката й днес.

Балистичната ракета прелетя над остров Хокайдо в Япония, като жителите бяха предупредени да се прикрият, което предизвика и остра реакция от страна на японския премиер Шиндзо Абе.

"Премиерът е възмутен от безразсъдната провокация на Северна Корея и тя категорично осъжда тези незаконни тестове. От наша гледна точка ще трябва да продължим да работим с нашите международни партньори, за да запазим натиска върху Северна Корея ", допълва говорителката пред репортери.

Тереза Мей вече пътува към Япония, където ще разговоря с японския премиер Шиндзо Абе.

Сподели:

Коментари (0)

Москва обяви Гари Каспаров за международно издирване

Москва обяви Гари Каспаров за международно издирване

Той е обявен за чуждестранен агент и е включен в руския "регистър на терористите"

САЩ призоваха за спиране на войната в Украйна - след като беше поразен колеж в окупираната Луганска област

САЩ призоваха за спиране на войната в Украйна - след като беше поразен колеж в окупираната Луганска област

Москва обвини украинските военни, Украйна е категорична, че не е атакувала колежа

Гори петролен терминал в Новоросийск - след атака с дронове

Гори петролен терминал в Новоросийск - след атака с дронове

Няколко технически и административни сгради са били обхванати от пламъци, "отломки" са паднали и върху петролното хранилище