Москва знае какви мерки да предприеме, за да гарантира сигурността си след присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО, каза руският външен министър Сергей Лавров, съобщиха руските държавни медии.
„Определено ще направим заключения в зависимост от това колко бързо и широко НАТО ще използва територията на Финландия и Швеция. Няма съмнение, че това ще бъде направено, тъй като и Хелзинки, и Стокхолм вече обсъждат различни въпроси със Съединените щати, които се отнасят до разполагането на инфраструктурата на алианса точно на руската граница с Финландия и много близо до нашата граница с Швеция“, посочи той на пресконференция след разговори с първия дипломат на Оман Сайид Бадр бин Хамад бин Хамуд Ал Бусаиди.
„Всички легитимни интереси на Русия в областта на сигурността ще бъдат защитени. Необходимите мерки ще бъдат взети. Ние знаем какви трябва да бъдат тези мерки и как да ги приложим на практика“, добави Лавров.
„Беше изненадващо колко бързо и Финландия, и Швеция се отказаха от неутралния си статут и предимствата, които им осигуряваше в продължение на десетилетия, осигурявайки относително независимата им роля, както и репутацията и авторитета им както в Европа, така и на международната сцена“, каза руският външен министър
Според Лавров двете страни са се отказали и от предимствата, които са имали от специалните си търговско-икономически, инвестиционни и други връзки с Русия. „Всички национални интереси на финландската и шведската държава бяха принесени в жертва на необходимостта от обединяване на Запада в борбата срещу Русия, в конкретния случай“, подчерта руският първи дипломат.
В понеделник Анкара се съгласи да отмени ветото си върху приемането на Швеция в НАТО след разговорите на турския президент Реджеп Тайип Ердоган с шведския премиер Улф Кристерсон, генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, които се проведоха в навечерието на срещата на върха на НАТО във Вилнюс. Швеция обеща да не подкрепя организациите, определени от Анкара като терористични, и да окаже всякаква помощ на Турция по отношение на нейната европейска интеграция.
Швеция и Финландия подадоха молбите си за присъединяване към НАТО през 2022 г., но процесът беше блокиран от Турция, която поиска двете страни да определят кюрдските организации като терористични и да екстрадират обвинените в участие в опита за преврат през 2016 г. На 31 март 2023 г. парламентът на Турция прие протокол, одобряващ присъединяването на Финландия към НАТО, след което северната страна официално се присъедини към Северноатлантическия алианс на 4 април.
Русия многократно е предупреждавала, че нов кръг от разширяването на НАТО ще доведе до отмъщение от страна на Москва. /БГНЕС
Сергей Лавров, снимка: БГНЕС
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"