Емине Ердоган шумно се хвали, че води прост и скромен живот, стриктно се придържа към мюсюлманските ценности, не излиза от кухнята, не хвърля нито грам храна и пести всяка стотинка.
Но за 60-годишната съпруга на турския президент няма нищо по-приятно от това да пръска безогледно пари, пише британският в. “Дейли мейл”, цитиран от "24 часа".
Докато президентът тиранин, издигнал си 3 двореца из Турция, трупа още милиони към състоянието си от близо 200 млн. евро, жена му редовно прави шопинг терапия из Европа, твърди изданието.
В стила на световния джетсет г-жа Ердоган предприема воаяж след воаяж е чужбина и алчно граби дизайнерски дрехи и скъпи антики.
Докато една четвърт от народа ѝ живее с 3,5 евро на ден, тя безсрамно се фука, че пие само бял чай за 1800 евро килограм и го сърба от декориран със злато сервиз за 300 евро чашата.
Ценните предмети, които купува, несъмнено са за украса на огромния дворец, който Реджеп Ердоган издигна на възвишенията край Анкара. Разпрострян на почти 3 квадратни километра, комплексът струва на турския народ над 600 млн. евро. Харчеше се нашироко за строеж и обзавеждане - от копринените позлатени тапети по 2400 евро ролката до 45 000 евро за всяка от стотиците двойни врати в палата.
Сметката за 400-те порти с размер 3,2 на 2 метра е над 6 млн. евро. Като се добавят 450-те по-малки врати, крайният харч за тях става над 31 млн. евро. Само за покриване на подовете на площ от 35 000 кв. м килимите струват 8,5 млн. евро.
Възмутени от разхищението, критиците казват, че такава екстравагантност слага в джоба си и потъналия в злато и скъпоценности бивш иракски диктатор Саддам Хюсеин. Други вземат на подбив архитектурата на двореца - приличала по-скоро на китайска гара, отколкото на отомански сарай.
Сградата, известна като Белия дворец, е 30 пъти по-голяма от Белия дом. Тя излезе над два пъти повече от планираната цена, но Ердоган контрира, че демонстрира историческото величие на страната, пише “Дейли мейл”.
Запитан за какво му е такъв огромен дворец, президентът отвърна, че в старата му резиденция на премиер имало хлебарки и не било подходящо за живеене. Когато строежът започна, стопанинът увери, че ще се ползват само турски материали. Но покривът бе внесен от Германия, а зеленият мрамор – от Индия. Други строителни стоки пристигнаха от Англия, Франция, Италия. Дори дърветата, засадени в огромния парк, са холандски и италиански.
Ердоган смята двореца за заслужена награда, че води страната към благополучие, но според други това говори за растящия му авторитаризъм.
Освен дом на Ердоган сградата, за която се твърдеше, че е бомбардирана по време на пуча, но не пострада особено, служи и за команден и контролен център.
Както в Белия дом в САЩ, там има подземна зала за заседания при кризи и бункери, способни да устоят на ядрена, химическа и биологическа атака.
Президентската екстравагантност се е предала и на съпругата, която, докато търчи из палатите си, претендира, че живее крайно пестеливо.
Медиите, верни на Ердоган, предизвикаха всеобщ кикот, твърдейки, че тя къта всяка стотинка от семейния бюджет, преработва обелките от лимони и ябълки в оцет, използва всяка костилка от маслини и фурми за сосове.
Президентшата цинично призова народа да пие като нея бял чай от вилаета Ризе, пропускайки да спомене безумната му цена.
Макар на възраст и майка на 4 деца, Емине не се отказва от шикозни тоалети и чанти. Миналия октомври заради нея затвориха цял мол в Брюксел, докато напазари за 2000 евро в бутик на “Лоншам”. Във Варшава също вилня по пазара за антики и пръсна 45 000 евро.
Но това не ѝ пречи да поучава туркините колко били полезни за възпитанието в скромност османските хареми. Нейният съпруг ѝ припява, че главната мисия на жената е да бъде най-вече майка и да ражда много деца.
Източникът на Ердогановото богатство тъне в мистерия, пише “Дейли мейл”. Според сп. “Форбс” 62-годишният Ердоган е начело в списъка на богатите политици с 51 млн. евро приход. Те се прибавят към личното му богатство от 170 млн. евро, натрупано през годините от търговия с акции и имоти. Ердоган е собственик на няколко ресторанта, футболен отбор, лична марка водка.
Зад конфликта му с избягалия в САЩ имам Фетхуллах Гюлен стоят именно парите, защото проповедникът разобличи президента в корупция и незаконно облагодетелстване за него и синовете му. Но малцината смелчаци, които посмяват да кажат истината за това, завършват в затвора, заключава “Дейли мейл”.
Още от Лайф стайл
Круизна компания предлага 4-годишно бягство от втория мандат на Тръмп
Круиз за 1 г. „Бягство от реалността“, за 2 г. - „Средносрочен избор“, 3 г. - „Навсякъде, но не у дома“, 4 г. - „Прескочи напред“
Синът на кралица Камила издаде тайната рецепта за пилешката ѝ супа
"Храната е призма, през която може да видим много неща$
Прегръдките на сбогуване - само 3 минути