24 Ноември, 2024

Le Figaro: Брекзит и коронавирусът се превръщат във взривоопасен коктейл за британската икономика

Le Figaro: Брекзит и коронавирусът се превръщат във взривоопасен коктейл за британската икономика

Ще има ли салата и портокали на масите на британците по Коледа, си задават въпроса в редакцията на Le Figaro.

Както отбелязва вестникът, и по-рано Covid-19 и Брекзит представляваха съединение на сериозни рискове за Великобритания, а днешната блокада на доставките в страната от основните й търговски партньори заплашва да се превърне във „взривоопасен коктейл“ по-малко от 10 дни преди излизането на Обединеното кралство от единния европейски пазар.

Очаква се 2020 г. да завърши с 11.3% свиване на икономическата активност в страната, най-лошият резултат от три века, според правителството. Това е и едно от най-големите свивания сред европейските държави, изобщо. Както във всички страни, най-засегнати от санитарните ограничения са сферите на услугите: храни, туризъм, лични услуги, развлечения и култура - засегнати от поредица от затваряния по разпореждане на правителствата.

Както припомня изданието, лед пролетната карантина властите насърчиха британците да излизат повече на заведения, за да субсидират ресторантьорите, а през есента решиха да затворят всичко отново. Премахването на ограниченията на 1 декември трябваше да помогне за „наваксване“ на потреблението в края на годината, но обръщането на политиката миналия уикенд окончателно „отмени Коледа“, според британската преса.

Брекзит - най-тъмният облак от надвисналите над британската икономика в началото на тази година – почти мина на втори план в сравнение с рецесията, предизвикана от пандемията на Covid-19. Но все още Брекзит заплашва да задълбочи проблемите, предупреждава изданието. И този път основният удар ще падне върху индустрията и селското стопанство.

Продължителните преговори с Европейския съюз и заплахата от напускане на единното търговско пространство без споразумение представляват двойна заплаха за производствените вериги и износа на храни. Рискът от смущения в търговията поради връщане на митническите формалности и проверки, които ще възникнат във всички случаи, се комбинира с евентуалното въвеждане на мита средно от 7,2%, докато на автомобили те могат да бъдат вдигнати до 10%, а на някои селскостопански продукти - до 40%.

Към това се добавя и шокът от временното затваряне на границите за пътници и товари от европейските партньори на Великобритания от понеделник. „Един вид мащабна репетиция на хаоса на „твърдия“ Брекзит, който вече предвкусваме в последните няколко седмици с чудовищните задръствания по линията Кале-Дивър“, отбелязва изданието.

За Борис Джонсън, който се надяваше да погребе последствията от Брекзит в масирана рецесия, свързана с епидемията, това беше брутално завръщане в реалността. Индексът FTSE на Лондонската фондова борса за деня падна с 2,6%, докато лирата стерлинга загуби 1,7%.

Обемът на безпрецедентно прекъсване на товарообмена е 1,1 милиарда евро на ден. „Невъзможно е да издържим на това повече от 48 часа“, подчертава Ана Боата, експерт в застрахователната компания Euler Hermes. Въпреки това, дори ако споразумението за свободна търговия бъде сключено в последния момент, не е ясно как да се избегнат пречките на границата, подсилени от тази блокада, отбелязва експертът. „Това е сценарий, за който не сме готови“, признава Боата.

Рязкото прекъсване на отношенията с ЕС би било още по-опасно в този контекст, смята вестникът. Към шока за вътрешното потребление на фона на пандемията се добавя и износният шок. Официалните документи наричат тази ситуация „системна криза“.

„Повечето икономически разходи на Брекзит ще се усетят в дългосрочен план и въздействието му върху БВП ще бъде по-голямо от белезите от пандемията“, прогнозира Андрю Гудуин от мозъчния тръст Oxford Economics.

(източник: агенция "Фокус")

Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков