1 Април, 2026

Левада: Руснаците се чувстват обградени от "вражески чужди сили" - Западът е враг, но САЩ не са

Левада: Руснаците се чувстват обградени от "вражески чужди сили" - Западът е враг, но САЩ не са

Снимка: EPA/BGNES

Това възприятие е в резултат от постоянната антизападна пропаганда и милитаризацията на съзнанието.

Много хора в Русия се чувстват заобиколени от вражески чуждестранни сили, докато гледат на страната си като на жертва, показва направено наскоро проучване, цитирано от ДПА и БТА.

Това възприятие е в резултат на непрекъсната антизападна пропаганда, казва руският социолог Лев Гудков от независимия център „Левада“ в Москва при представянето на резултатите днес в Берлин.

По поръчка на германската фондация „Сахаров“ центърът проучи възгледите на руснаците след почти четири години война в Украйна.
Той е класифициран като „чуждестранен агент“ в Русия.

За над 30 години след разпада на СССР Русия е преживяла едва шест, без да води война, казва Гудков, говорейки за „милитаризация на съзнанието“.

Сред над 1600 запитани 62% описват Полша и Литва като вражески държави, следвани от Великобритания (57%), Германия (50%) и Швеция (40%).

Междувременно на САЩ се гледа предимно като на конкурент, а не на враг. Такъв отговор са дали 53 на сто от запитаните.

На въпрос да изброят пет приятелски държави, респондентите най-често са посочвали Беларус, Китай, Казахстан, Индия и Северна Корея. С изключение на Индия тези държави се смятат за репресивни или авторитарни, отбелязва ДПА.

Образът на САЩ сред руснаците е колеблив от десетилетия. Той се влоши по време на управлението на бившия президент Джо Байдън заради подкрепата му за Украйна, но се подобри с връщането на власт на Доналд Тръмп, което е повишило надеждите за бърз край на войната, отбелязва  Гудков.

Сподели:

Коментари (0)

Русия загуби 1 298 730 войници във войната с Украйна, 1060 - убити/ранени за последните 24 ч.

Русия загуби 1 298 730 войници във войната с Украйна, 1060 - убити/ранени за последните 24 ч.

Руската армия е загубила и 435 бойни самолета, 350 хеликоптера, 33 бойни кораба/катера, 2 подводници, 39 169 артилерийски системи, 1712 реактивни установки за залпов огън, 1338 системи за противовъздушна отбрана и много други военни средства

Тръмп: Иран не е длъжен да сключва сделка, може да спрем войната до 2-3 седмици

Тръмп: Иран не е длъжен да сключва сделка, може да спрем войната до 2-3 седмици

Президентът на САЩ заяви пред медиите, че отговорността за поддържането на отворен Ормузки проток трябва да принадлежи на държавите, които зависят от него, а не на САЩ

Рубио: "Финалната права" на войната се вижда, но излиза въпросът за отношенията ни с НАТО

Рубио: "Финалната права" на войната се вижда, но излиза въпросът за отношенията ни с НАТО

Американският държавен секретар посочи, че САЩ не настояват европейските съюзници да участват пряко във въздушните удари срещу Иран, но отказът да бъде предоставен достъп до бази и въздушно пространство поставя под въпрос смисъла на съюза