3 Декември, 2024

Президентът на Индонезия на посещение в Белия дом

Президентът на Индонезия на посещение в Белия дом

Джоко Уидодо, снимка: архив

Байдън се насочва към Азия

Лидерът на най-голямата мюсюлманска държава в света пристига в Белия дом на 13 ноември с послание до президента на САЩ Джо Байдън относно продължаващата война в Газа. Индонезийският президент Джоко Уидодо, който пътува до Вашингтон за разговори след среща с арабски и мюсюлмански лидери в Саудитска Арабия, призова за прекратяване на огъня. Преди да отпътува от Джакарта, той заяви, че ще предаде на Байдън резултатите от срещата на върха в Рияд, на която лидерите разкритикуваха Израел, съобщи Си Ен Ен.

"Ще бъда делегиран да кажа на президента Джо Байдън, че войната между Хамас и Израел трябва незабавно да бъде прекратена", съобщи Уидодо. Това поставя основна точка на разминаване с Байдън, който отхвърля призивите за прекратяване на огъня и вместо това се застъпва за хуманитарни паузи.

"Президентът на САЩ, който се стреми да задълбочи връзките си с Индонезия, ще изслуша внимателно гледната точка на Уидодо и неговия разказ за срещата на върха през уикенда в Рияд", предаде високопоставен служител на администрацията. "Безспорно е, че възгледите на Индонезия, нейните ценности и подходът ѝ не само към Газа, но и към Близкия изток, са много важни и е много важно как ние мислим за нашите собствени следващи стъпки", съобщи още служителят и добави, че "Байдън планира да поиска от Индонезия да играе по-голяма роля и да ни помага, докато вървим напред в Близкия изток".

Конфликтът в Газа зае голяма част от времето на Байдън през последния месец, но през тази седмица той се насочва към Азия. Това включва срещата с Уидодо на 13 ноември, срещата на върха с китайския президент Си Дзинпин на 15 ноемвреи и голямата среща на тихоокеанските лидери в Калифорния на 16-17 ноември. Стратегията на американския президент за региона е съсредоточена върху укрепването на американските съюзи, включително с Индонезия, с която САЩ официално ще задълбочат отношенията си. Всеобхватното стратегическо партньорство ще постави Вашингтон на същото ниво на отношения с Пекин и ще включва разширено партньорство в областта на отбраната.

Подобна стъпка САЩ предприеха и с Виетнам при посещението на Байдън по-рано тази есен. И двете срещи идват в момент, когато Вашингтон се стреми да засили присъствието си в региона на фона на китайската военна и икономическа стратегия. Докато Байдън се подготвя да се срещне със Си в района на залива тази седмица, американски служители заявиха, че според тях страни като Индонезия търсят подобрени, стабилни връзки между двете сили.

"Индонезийците искат комуникация, искат диалог. И искат подходящо ниво на ангажираност между Вашингтон и Пекин. И смятам, че именно това се стреми да направи президентът Байдън." - заяви високопоставен служител от администрацията на САЩ.

"САЩ също така се надяват да задълбочат връзките в областта на важните полезни изкопаеми и климата и работят в тясно сътрудничество с Индонезия при разработването на следващите стъпки за справяне с нетърпимата криза в Мианмар", допълни служителят.

Университетът "Джорджтаун" ще обяви, че открива кампус в Джакарта - първият американски университет, който прави това в Индонезия. Също така САЩ ще обявят, че помага за възстановяването на националния музей на Индонезия, след като пожар през септември унищожи колекцията му от исторически и археологически артефакти. /БГНЕС

Сподели:
Путин кандърдисва Ердоган: Да спрем незабавно офанзивата на бунтовниците в Сирия

Путин кандърдисва Ердоган: Да спрем незабавно офанзивата на бунтовниците в Сирия

Турският президент подкрепяше усилията на бунтовниците за сваляне на Асад, но през последните месеци той се стреми към сближаване със сирийския си колега

Военно положение изненадващо обяви президентът на Южна Корея

Военно положение изненадващо обяви президентът на Южна Корея

От опозиционната Демократическа партия на страната, която има мнозинство в парламента, тази седмица се готвят да внесат импийчмънт на някои от висшите прокурори

 Гръцки евродепутат каза истината на Скопие: 90% от македонския език е български

Гръцки евродепутат каза истината на Скопие: 90% от македонския език е български

Емануил Кефалогианис изтъкна и други нередности в поведението на управляващите в РС Македония, визирайки официалните документи, подписани с Гърция