6 Март, 2026

ДСБ предлага България да се включи в инициативата на Макрон за ядрен чадър

ДСБ предлага България да се включи в инициативата на Макрон за ядрен чадър

Атанас Атанасов и Радан Кънев, снимка: стоп кадър от видео

До момента желание за участие са заявили 7 европейски държави, от партията настояват президентът да свика незабавно НСНС, за да се изработи национално отговорна позиция по темата

Евродепутатът Радан Кънев и лидерът на "Демократи за силна България" предлагат България да се включи в инициативата на Франция за създаването на разширен ядрен чадър над страните в Европа. Според тях има интерес да бъде част от тези допълнителни гаранции за сигурност, включвайки в нея и Черноморския регион. Затова настояват своевременно да бъде свикан НСНС към президента, за да се изработи обща национална позиция по темата.

Това става ясно от позиция, публикувана на страницата на ген. Атанас Атанасов. А аргументите на двамата политици се изтъкват изключително динамичната международна ситуация в момента и възможността да се използва опита на България, който страната ни има от времето на югославската криза при правителството на Иван Костов.

Вижте пълния текста на позицията на лидерите от ДСБ: 

Предвид изключително динамичната ситуация в момента, нашето предложение е да се използва опитът, който страната ни има от времето на югославската криза и правителството на Иван Костов. Тогава беше създаден ситуационен център към Съвета по сигурността към Министерския съвет, където 24 часа, 7 дни в седмицата службите подаваха информация за рисковете за националната сигурност и това подпомагаше процеса на вземане на решения от страна на министър-председателя. Смятам, че би било много полезно това да се направи и сега.

Радан Кънев: Френската република предлага на партньорски държави да разшири ядрения си чадър. До момента желание за участие в тази инициатива са заявили 7 държави — Белгия, Нидерландия, Германия, Полша, Дания, Швеция и съседна Гърция. Инициативата е отворена.

От „Демократи за силна България“ сме убедени, че България има интерес да бъде част от тези допълнителни гаранции за сигурност. Самата инициатива има интерес да включва района на Черно море. Този въпрос трябва да бъде решен в рамките на широк национален консенсус, а не да бъде елемент от предизборна кампания. Затова предлагаме да бъде свикан КСНС, който да търси обща национална позиция по темата.

Сподели:

Коментари (0)

ЦИК обяви линк, на който всеки може да провери дали фигурира в подписка за партия или коалиция

ЦИК обяви линк, на който всеки може да провери дали фигурира в подписка за партия или коалиция

Гражданите, които са открили името си в списъците на лица, подкрепящи регистрацията на политическа сила или независим кандидат без да са дали съгласие за това, могат да подават жалби до Комисията за защита на личните данни

Пеевски: Сезирам прокуратурата и Брюксел за Теодора Георгиева, ПП-ДБ провеждат активно мероприятие

Пеевски: Сезирам прокуратурата и Брюксел за Теодора Георгиева, ПП-ДБ провеждат активно мероприятие

По думите му, трябва да излезе истината "за обвързаностите й със служебния правосъден министър Янкулов и служебния министър на МВР Дечев"

Предлагат на МОН частното училище "Космос" да бъде заличено от регистъра

Предлагат на МОН частното училище "Космос" да бъде заличено от регистъра

Сред нарушенията на училището са и че 17 от педагозите нямат професионална квалификация