Чехия и Полша призоваха за втвърдяване на миграционната политика на ЕС и укрепване на външната граница на общността срещу външно организирания миграционен натиск.
През последните месеци двете централноевропейски държави провеждат кампания за „нови начини“ за справяне с нелегалните мигранти и затягане на миграционните политики на ЕС, които ще влязат в сила от 2026 г., предаде АФП.
Определяйки пакта за „недостатъчен“ след разговори с полския си колега, чешкият министър-председател Петър Фиала заяви, че Прага и Варшава „искат по-строга и бърза политика за предоставяне на убежище“.
„Искаме да стимулираме политиката на репатриране, която е неефективна. Искаме да засилим борбата с трафикантите и организаторите на незаконна миграция.“ - каза Фиала.
Полският премиер Доналд Туск призова за „много сериозен дебат“ относно миграцията на следващата среща на лидерите на общността в Брюксел.
„Заедно трябва да убедим другите страни в ЕС (и ние ще направим това), че задачата на ЕС е да защитава външната граница и да сведе незаконната миграция до минимум“, обясни Туск.
Той посочи, че общността трябва да бъде защитавана „от вълните от незаконна миграция, все повече организирани от външни сили“.
Полша е една от държавите от източния фланг на ЕС, която се сблъсква с миграционен поток. Страната го определя като хибридна атака от страна на Беларус и Русия.
От лятото на 2021 г. насам хиляди мигранти и бежанци, предимно от Близкия изток, са пресекли или са се опитали да пресекат границата между Беларус и Полша.
„Всеки ден хиляди полски войници, полицаи, граничари не охраняват, а се борят срещу натиска, организиран от режима на Лукашенко. Това прилича по-скоро на военен пейзаж, отколкото на нормална гранична политика. Всеки ден се чуват изстрели.“ - отбеляза Туск.
Варшава обвини Москва, че прехвърля нелегално хора от Африка в Европа, като ги изпраща до полската граница през Беларус.
През май Варшава обяви, че ще похарчи повече от 2,3 млрд. евро за засилване на защитата на границите. /БГНЕС
Коментари (0)