27 Февруари, 2026

Ердоган посреща в Истанбул лидерите на Франция, Германия и евентуално Великобритания

Ердоган посреща в Истанбул лидерите на Франция, Германия и евентуално Великобритания

Реджеп Ердоган

Това съобщи самият турски президент в самолета на връщане от Брюксел

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че ще бъде домакин на среща на върха в Истанбул на 17 март с лидерите на Франция, Германия и евентуално Великобритания за обсъждане на темата за мигрантите, след като Турция започна да им позволява да преминават към Европа, предаде Ройтерс.

Ердоган, който говори пред репортери в самолета на връщане от посещение в Брюксел, каза, че Турция не обмисля да затвори отново вратите към Европа засега и че Гърция трябва да отвори своите.

По повод на отношението на Гърция към мигрантите, струпали се на границата й, турският президент заяви: "Те трябва да знаят, че подходът им на границата е престъпление. Ще потърсим сметка за това", предаде Анадолската агенция.

"Моето предложение към Гърция е: отворете вратите (на границата). Тези хора няма да останат в Гърция, нека да преминат към други страни в Европа", заяви той.

Според Ердоган Идлиб, Сирия и мигрантската криза представляват тест за воля и лидерство по-скоро за ЕС, отколкото за Турция.

"В момент, когато ние, плащайки голяма цена в Идлиб, осигурихме прекратяване на огъня и защита за мирните граждани, ЕС също трябва да направи това, което му се полага. Европейските лидери признаха, че Турция изпълнява задълженията си и че ЕС действа бавно", каза още той.

По думите на президента макар и временно, примирието в Сирия, договорено в Москва между Турция и Русия миналата седмица, действа добре. "Вече минаха четири дни. Надявам се да продължи така и да премине в трайно примирие", каза Ердоган.

Сподели:

Коментари (0)

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода  "Дружба"

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода "Дружба"

Временно управляващият посолството на Унгария в Киев - Антал Хейзер, беше извикан в украинското Министерство на външните работи 

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

По време на изслушването тя заяви пред американските законодатели, че не е била запозната с престъпленията на Джефри Епстийн и Гилейн Максуел

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

„Като цяло, политиката на сегашния руски президент не се различава съществено от политиката през царската или съветската епоха"