30 Април, 2026

Лидерите на северните и балтийските държави заявиха, че остават непоколебими в подкрепата си за Украйна

Лидерите на северните и балтийските държави заявиха, че остават непоколебими в подкрепата си за Украйна

Снимка: EPA/BGNES

Дания, Естония, Финландия, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия и Швеция излязоха с общо изявление, в което подчертават, че постигането на мир между Украйна и Русия изисква прекратяване на огъня и гаранции за сигурност.

Лидерите на северните и балтийските страни заявиха, че остават непоколебими в подкрепата си за Украйна и за усилията на президента на САЩ Доналд Тръмп да сложи край на руската агресия срещу Украйна, предаде БТА с позоваване на Ройтерс.

Лидерите на Дания, Естония, Финландия, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия и Швеция излязоха с общо изявление, в което подчертават, че постигането на мир между Украйна и Русия изисква прекратяване на огъня и гаранции за сигурността на Украйна.

"Приветстваме изявлението на президента Тръмп, че САЩ са готови да участват в гаранциите за сигурност. Не трябва да се налагат ограничения върху въоръжените сили на Украйна или върху сътрудничеството ѝ с други страни.“ - пише още в текста.

По-рано Тръмп заяви, че е постигнал съгласие с руския автократ Владимир Путин, че трябва да се търси мир без предварително прекратяване на огъня, отбелязва Ройтерс. 

Сподели:

Коментари (0)

Руски генерал атакува Путин: Време е да започнем да воюваме наистина...

Руски генерал атакува Путин: Време е да започнем да воюваме наистина...

Юрий Балуевски отправи остри критики към Владимир Путин заради неуспехите във войната срещу Украйна

Зеленски отговори на предложение на Путин за спиране на огъня на 9 май

Зеленски отговори на предложение на Путин за спиране на огъня на 9 май

„Нашето предложение е дългосрочно прекратяване на огъня, гарантиращо надеждна сигурност за хората и траен мир“, заяви украинският президент

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира  400 млн.$ за Украйна

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира 400 млн.$ за Украйна

„Средствата бяха освободени от вчера“, заяви Хегсет, като допълни, че всички административни и бюрократични пречки по изпълнението на пакета вече са преодолени