Важно е да се премине пак към програмни бюджети. Това заяви бившият социален министър Лидия Шулева в предаването "Тази събота и неделя" по БТВ. "Всяко министерство трябва да разработи проекти и програми и да поискат финансиран, за да могат да ги реализират и респективно да има и резултат", обясни тя като сравни принципа с плана за възстановяване - дават се пари ако има резултати. По същия начин трябва да бъде направен и държавният бюджет, настоя бившата министърка. На пръв прочит тези политики, обвързани с програми и резултати, липсват от представената вчера финансова рамка.
Тя коментира и призива на министър Асен Василев за заплати от по 2000 евро. "По принцип трябва да има такъв призив Всички искаме заплатите да се повишават", смята тя. И отбеляза, че не само производителността е фактор, за да се постигнат такива заплати. "Един от ключовите фактори са инвестициите, колкото по-високотехнологини са предприятията, толкова и производителността на труда ще нарасне, това не зависи само от работната ръка. Вторият фактор са пазарите - колкото един продукт е по-нишов и иновативен, цените на продукта, а и заплатите ще са по-високи", напомни тя. Според нея оперативните програми на ЕС за модернизация, както и плана за възстановяване могат да бъдат използвани за това.
"В страната има много голямо неравенство и неравнопоставеност на отделните региони, така че този въпрос ще се реши на местно ниво с програми и мерки за привличане на инвестиции, не само чужди", отбеляза Шулева.
Според нея ниската цена на труда отдавна не е толкова привлекателна за инвеститорите, а ключова е общата бизнес среда и скоростта, с която една инвестиция би могла да се реализира. "Идеята да се развиват индустриални зони, в които инфраструктурата е напълно готова, ще даде възможност и за повече инвестиции", подчерта тя.
За плановете на Василев от 3% дефицит и проектобюджета, Шулева отбеляза, че тези параметри в крайна сметка трябва да бъдат постигнати, но ако се постигнат по-добри ще е по-добре. 'В никакъв случай обаче не бива да ги надвишаваме, защото стремежът ни да влезе в еврозоната е подчинен на характеристики, които са свързани както с дефицита, така и с инфлацията. Усилията на правителството трябва да бъдат насочени към постигане минимум на тези показатели", посочи тя.
На въпрос за предлаганата бюджетна "пица" (паралел с изявлението на бившия финансов министър Симеон Дянков - бел ред.), Шулева заяви, че не смята, че тя е постна. "Все пак има предвидени по много от перата има средства. Не надвишаваме тези 40%, които са предвидени за разходи в държавния бюджет. Това е добре, за да се спазва финансова дисциплина.
Шулева подкрепи отпадането на тавана за пенсиите. Според нея е нужно правителството да направи жест към пенсионерите, като им бъдат предвидени коледни добавки, за да може хората да посрещат най-светлите празници.
Тя смята, че е по-добре да се плаща майчинството на жените дори, когато отидат на работа, за да могат да намерят заместваща грижа на децата си. Майчинството, което им се полага, трябва да бъде заплатено, за да може намерят алтернативна грижа за децата си, подчерта Шулева.
Бившият социален министър е на мнение, че не е реалистично да има данък "бакшиш". В България има граждански договори, които има характер на трудови договори. Този тип граждански договори трябва да се създаде точна дефиниция какво представляват и да бъдат преобразувани в трудови, коментира Шулева друга гореща финансова тема.
Лидия Шулева
Правителството да направи жест към пенсионерите, за да посрещнат най-светлите празници, смята бившият социален министър
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас