24 Ноември, 2024

Лиляна Павлова: Недоверието на ЕС към страни членки е един от проблемите на Европа

Лиляна Павлова: Недоверието на ЕС към страни членки е един от проблемите на Европа

Лиляна Павлова

Поставят се условия, които изглеждат обективни, но накрая субективно се мерят - това е един от проблемите на Европа. Липсата на доверието в Европа е, че тя поставя критерии, особено към страни кандидати като България да влязат в Шенген. И макар че спазени от много време тези критерии, не сме получили безпристрастна оценка да бъдем приети. Това каза министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС по време на Международна конференция „Бъдещето на Европа и българската перспектива, предаде „Фокус“.

„Държави членки, които ги нарушават, те не биват санкционирани. Това е неравно третиране, което създава предпоставката за понижаване на доверието в Европа. Аспектите на многогодишната финансова рамка, върху които в момента се фокусираме са няколко. Първо, за нас многогодишната финансова рамка като дебат трябва да го проведем преди май 2019 г. Ако не го направим дотогава и не постигнем съгласие, ще загубим инерцията, която сме направили“, коментира Павлова.

По думите й за България е важно да се присъедини в една добре реформирана и стабилна еврозона. „Смятаме, че страните не членки на еврозоната трябва да участват равноправно в реформата й. Предложението за специален бюджет за еврозоната изглежда логична стъпка за това да подобрим и политическия микс между единната парична политика, и националните ни фискални политики, но в никакъв случай този отделен бюджет не трябва да се разпростира, така че да дублира съществуващи политики, които имаме финансирани“, допълни тя и уточни, че предложеният предприсъединителен инструмент за държавите, желаещи да влязат в еврозоната, го подкрепят, но той не трябва да бъде за сметка на кохезионната политика, а да бъде допълващ.

Сподели:

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"