23 Ноември, 2024

Липса на закони за криптовалута спря разследването срещу Nexo

Липса на закони за криптовалута спря разследването срещу Nexo

Софийска градска прокуратура прекрати наказателното производство по делото "Нексо". Причините са две - в България липсва съответен правен режим на дейността, свързана с услуги с криптоактиви и в тази връзка не се откриват доказателства за извършено престъпление, пише news.bg. 

Досъдебното производство бе образувано на 29 септември 2022 г. В хода на разследването бяха привлечени като обвиняеми четири лица - К. Кънчев, А. Тренчев, К.Методиев и Т. Николов. Обвиненията бяха за това, че в периода от 2018 г. до януари 2023 г. четиримата са участвали в организирана престъпна група, създадена с користна цел - престъпление по чл. 321, ал. 3 от НК.

К. Кънчев и А. Тренчев са привлечени като обвиняеми и за това, че в периода от юни 2018 г. до януари 2023 г. без съответно разрешение по чл. 13, ал. 1 от Закона за кредитните институции (ЗКИ) извършвали по занятие банкови сделки чрез онлайн платформата Нексо, а именно - кредитиране и влогонабиране по смисъла на чл. 2, ал. 1 от ЗКИ, като предоставяли парични кредити (заеми) в щатски долари, британски паунди и евро на физически лица и търговски дружества, срещу получаване на лихва, както и влогове срещу изплащане на лихва - престъпление по чл. 252, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК.

В хода на разследването са проведени разпити на свидетели, сред които и свидетел с тайна самоличност. Изготвени са две експертизи - техническа и банкова, като са изследвани и анализирани движения по разплащателни сметки на физически и юридически лица. Също така са изготвени комплексна съдебно-изкуствоведска и оценителна експертиза, комплексна аудиовизуална и съдебно-икономическа експертиза, извършени са различни процесуално-следствени действия, свързани с претърсвания, изземвания и огледи на веществени доказателства. Изготвени са Европейски заповеди за разследване и са приобщени отговорите по тях.

От СГП подчертават - наблюдаващите прокурори са преценили, че не е необходимо назначаването на експертиза, за която от Висшия съдебен съвет беше дадено разрешение на Прокуратурата да извърши разход в размер на 500 000 долара.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес