Последната модификация на F-16 - блок 72, ще бъде предложена в процедурата за избор на нов многоцелеви изтребител за българските военновъздушни сили. От концерна производител "Локхийд Мартин" обявиха това на презентация. Предложеният модел е последната версия, известна още като Viper (V), на най-масовия изтребител в света, съобщи "Дневник".
Според правителственият проект, приет от парламента, финансовата рамка за купуване на "не по-малко от 8 броя бойни самолети" е 1.8 млрд. лв. с ДДС. Сумата включва купуването на самолетите, средствата за наземното им обслужване, за обучение на пилотите и инженерите, въоръжението и поддръжката за 3 години.
От компанията не отговориха дали предложението им ще се побере в парите, "заделени" от правителството, и графика за разсрочено плащане, което е предвидено да стане за 9 години. "Дискусията за парите ще е между правителствата", каза Ранди Хауърд, който е директор за развитие на програмите на F-16 и F-22 в компанията. Бъдещата сделка за нов изтребител ще бъде сключена на междуправителствено ниво. Ако бъде избран F-16V или друг американски самолет, ще трябва и одобрение от Конгреса.
Последната сделка за нови F-16 V бе сключена от Словакия през юли. Официално бе обявено, че за 14 изтребителя ще бъдат платени 1.589 млрд. евро, като в цената се включват амуниции, обучение на пилоти и логистична поддръжка за 2 години. Това прави 113.5 млн. евро на самолет, или над 220 млн. лв. Това е на ръба на заложените от правителството.
В момента няма нито един произведен нов F-16 от последната модификация, но има сключени няколко международни договора за модернизация до новия стандарт, сред които за 70 самолета от Бахрейн. Въпреки това от "Локхийд Мартин" уверяват, че ще успеят да изпълнят изискванията на проекта на правителството. Те са, че доставката на първата партида изтребители трябва да започне в рамките на две години от подписването на договора. Дотогава трябва да бъдат получени минимум два самолета, а всички поръчани да се доставят в рамките на три години от първата доставка. Проектът предвижда да бъдат купени още 8 изтребителя във втората му фаза.
Джеймс Робинс, старши мениджър в "Локхийт Мартин", обяви, че от компанията ще предложат всички необходими системи, симулатори и обслужване на самолетите до края на жизнения им цикъл. Той каза, че F-16V е самолет от четвърто поколение, но използва системи от пето поколение, които са на оборудване в F-22 и F-35. Сред тях са подобрен радар и система за информация, която стига до пилота в реално време; система, предпазваща от сблъсък със земята, която спасява пилота, ако евентуално загуби съзнание; по-голям обсег на действие и прицел с точност на снайпер.
Според Робинс F-16V може да лети до 2045 г. и има живот от 12 000 часа, което е повече от всичко предлагано. САЩ планират да оперират с F-16V заедно с F-22 и F-35.
Ранди Хауърд каза, че се търси начин да се отговори на изискването за индустриално сътрудничество. "Реалистично България няма да може да може да прави части за българските изтребители, но търсим начини за сътрудничество и ще ги предложим. Правим го навсякъде по света", каза Хауърд. После уточни, че това също ще бъде обект на разговори между двете правителства.
"Локхийд Мартин" е втората компания, която заявява, че ще участва в процедурата след шведската Сааб, която ще участва с Grippen. Директорът за България на Сааб Стефан Бенгтсон потвърди, че компанията му ще участва в търга. Той добави, че офертата ще бъде дадена от правителството на Швеция.
Искания за информация за изтребители са изпратени от министерството на отбраната до:
САЩ за новопроизведени бойни самолети F-16 блок 60 (или 70) и F/A–18E/F Super Hornet, както и за употребявани F-16, модернизирани до варианта OFP М6, и втора ръка F/A–18E/F Super Hornet.
Португалия за F-16 MLU OFP М6, което ще бъде с логистичен пакет и въоръжение от САЩ.
Израел трябва да предостави оферта за употребявани F-16 C/D, модернизирани до варианта OFP М6.
От Италия ще се чака отговор за втора ръка Eurofighter Tranche 1, а от Германия за нов Eurofighter от последната модификация Tranche 3.
Франция трябва да даде предложение за нови и употребявани Dassault Rafale.
От Швеция освен за нови Gripen C/D ще се иска предложение и за употребявани Gripen, модернизирани до текущата конфигурация на въоръжение в страните - членки на НАТО (Унгария и Чехия).
След като бъдат получени отговорите на исканията за информация, предложенията трябва да бъдат класирани и да се премине към междуправителствени преговори.
Според политически и военни източници офертата на "Локхийд Мартин" в момента е фаворит.
България
Официално предложение на "Локхийд Мартин" за българските ВВС: Последната модификация на най-масовия изтребител
От компанията не отговориха дали предложението им ще се побере в парите, "заделени" от правителството
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас