24 Ноември, 2024

Лондон изненадващо вдигна санкциите срещу руски олигарх

Лондон изненадващо вдигна санкциите срещу руски олигарх

Мотивите за действията на британското правителство са неясни

Великобритания извади руския олигарх Олег Тинков от списъка със санкции. Това съобщи агенция ТАСС, позовавайки се на документ, публикуван от Министерството на финансите на Обединеното кралство, пише news.bg.

Руският милиардер бе включен в санкционен списък, включващи изземване на активи и забрана за предоставяне на доверителни услуги.

Мотивите за действията на британското правителство са неясни.

Милиардерът и банкер Олег Тинков бе един от многото руски олигарси, които попаднаха под санкциите на Запада, след руската инвазия в Украйна. Но той е един от петимата милиардери, които се отказаха от руското си гражданство заради конфликта в Украйна.

"Взех решение да се откажа от руското си гражданство. Не мога и не искам да бъда свързван с фашистка държава, която започна война с мирния си съсед и всекидневно убива невинни хора", заяви Тинков, цитиран от БГНЕС, и добави: Надявам се, че още видни руски бизнесмени ще ме последват и така ще отслабнем режима на Путин и неговата икономика и в крайна сметка той ще бъде изправен пред поражение.

Тинков пусна тогава снимка в Инстаграм на удостоверението, потвърждаващо "прекратяването" на руското му гражданство. "Мразя Русия на Путин, но обичам всички руснаци, които открито са против тази безумна война!", написа Тинков.

Олег Тинков е един от най-известните руски милиардери. Той е основател на онлайн банката, носеща неговото име. Банката е един от най-големите кредитори в Русия, след държавните гиганти Сбербанк и ВТБ. Тинков има около 20 милиона клиенти.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.