Българската състезателка по биатлон направи перфектно участие, след като още в квалификациите загатна, че е във супер форма, макар и през лятото
Лора Христова спечели златния медал "старта на звездите", надпревара по летен биатлон, състояла се днес в Италия.
Планинското селище Фрасиноро в провинция Модена бе домакин на състезанията под мотото "Летен Фестивал със световните шампиони". Организаторите бяха изпратили лични покани, а сред потвърдилите бе бронзовата медалистка от олимпийските игри в Милано Кортина миналата зима, заедно с Анамария Лампич, Сузан Кулм, Лиза Мария Шпарк, Биргит Шолцхорн и др. Състезанията са част от програмата на Международния съюз по биатлон (IBU) Biathlon4All, промотираща този спорт за по-голяма популярност по планетата.
Христова направи перфектно състезание, след като още в квалификациите загатна, че е във супер форма, макар и през лятото. Участниците се състезаваха в нещо средно между биатлонския суперспринт и спринта в ски-бягането. В пресявките българката завърши с 1 грешка от двете си стрелби, втората от положение прав. В полуфинала Христова мина три пъти без грешка през мишените и направи три пропуска на последния рубеж. Това обаче й бе достатъчно за да влезе във финала (1-1-1-1), където грабна златото като изпревари останалите четири състезателки, намерили място в последната и решаваща надпревара.
Летният вариант на биатлона става все по-популярен и важен за IBU. Със своята достъпност и независимост от снежните условия, тези стартове откриват нови възможности за удължаване на сезона и достъпност от повече млади хора. Сред обсъжданите иновативни предложения е дори идеята в бъдеще всеки сезон на прословутата верига за Световната купа да започва през есента именно с един кръг по летен биатлон. Засега това е само екстравагантна опция, но наред с въвежданото на стрелбата с лазерни оръжия и единен интернационален вакс екип за всички състезатели на всички стартове, тя се обсъжда от водещите специалисти като шанс за по-добро бъдеще и просперитет на този спорт. / БГНЕС
Още от Светът
След драматичен двубой България победи Канада в Лигата на нациите
Волейболистите на селекционера Джанлоренцо Бленджини показаха характер и се наложиха с 3:2 (25:27, 25:22, 21:25, 25:19, 15:11) в третата си среща от турнира в Група 6, играна в зала „Арена Стожице“ в Любляна, Словения
Ключов сблъсък във волейболната Лига на нациите: България се изправя срещу Канада
В този двубой българските волейболисти ще търсят категорична победа
В Румъния отказаха на руските гимнастички химна и знамето - те се отказаха от участие
Още на 24 юни кметът на Клуж-Напока Емил Бок заяви, че няма да да позволи руските състезатели да се състезават с националните си символи