Писателката Светлана Алексиевич, лауреат на Нобелова награда, която беше принудена да напусне Беларус, сега е заплашвана с отнемане на апартамента й в столицата Минск. Водещите на беларуската държавна телевизия са заявили в ефир, че този апартамент би бил идеален за служител на полицията за борба с безредиците и семейството му.
За това разказва самата Алексиевич в интервю пред немския в. "Die Zeit", цитирано от руското издание на Forbes. Писателката е купила просторното жилище с пари от Нобеловата премия за литература, получена през 2015 г., тъй като в предишната й "стара малка квартира" не е имало място за всичките й книги.
През 2020 г. нобелистката напусна родината си и се премести в Германия, тъй като се страхува от репресии от страна на белоруските власти. "Ръкописите ми са там. Всичко е оставено там. Апартаментът не е просто място, където живеете. Това е вашият свят. И целият този свят беше изоставен", споделя писателката.
"Тъгувам силно по дома си. Сега нямам дом никъде. Не мога да се помиря с мисълта, че напуснах (Беларус) завинаги. Искам да се върна, но нямам място, където да се върна", допълни тя пред "Die Zeit".
Светлана Алексиевич беше член на президиума на Координационния съвет на беларуската опозиция, сформиран през август 2020 г. след президентските избори, припомня "Сега". Централната избирателна комисия на Беларус обяви Александър Лукашенко за победител във вота, но опозицията и нейният кандидат Светлана Тихановска не признаха изборните резултати. Започнаха протести в Беларус, като стотици участници в тях бяха арестувани и подложени на брутално отношение. Алексиевич и Тихановска, както и други дисиденти, напуснаха страната.
Алексиевич е единственият член на президиума, който не е арестуван, напомни през 2022 г. американското сп. Forbes, поставяйки я същевременно в своята класация "50 най-влиятелни жени над 50 години от Европа, Близкия Изток и Африка".
Именно пред апартамента, който сега е заплашен от конфискация, по време на протестите през 2020 г. дежуреха дипломати от различни европейски страни, за да защитят нобелистката от властите, припомня Радио "Свобода".
Светлана Алексиевич е известна с разтърсващите си документални романи за живота в съветската реалност "Време секънд хенд", "Чернобилска молитва" и "Войната не е с лице на жена", които са преведени и на български. През септември на "Аполония" в Созопол бе първото й официално посещение у нас. Година по-рано тя пристигна в София инкогнито по покана на литовския режисьор Оскарас Коршуновас, който подготвяше в Народния театър представление по книгата й "Чернобилска молитва". Проектът на Коршуновас все още не е реализиран на сцена.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства