4 Май, 2026

Лятото се отлага, очакват се три дни интензивни валежи

Лятото се отлага, очакват се три дни интензивни валежи

В 9 области е обявен оранжев код за дъжд и гръмотевици, а в 15 – жълт

Днес облачността ще е предимно значителна. Главно в източната половина от страната, а по-късно през деня и на места, в останалите райони ще има валежи и гръмотевици. Значителни ще са количествата в следобедните часове в Източна, а през нощта срещу сряда – в Централна България. Има условия за градушки. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 22 и 27°, в София - около 22°. Такава е прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН, съобщи Агенция „Фокус“.

Атмосферното налягане ще се понижи и ще е по-ниско от средното за месеца.

По Черноморието ще е облачно с валежи и гръмотевици, значителни по количество по южното крайбрежие. Ще духа умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще са 22°-24°, близки до температурата на морската вода. Вълнение на морето ще е 2-3 бала.

В планините облачността ще е значителна, ще има валежи и гръмотевични бури. Значителни ще са явленията в масивите от Централна и Източна България. Ще духа умерен до силен вятър от изток-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 14°, на 2000 метра – около 8°.

***

В 9 области е обявен оранжев код за дъжд и гръмотевици, а в 15 – жълт. Това сочи справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН. Областите, за които важи оранжевият код, са: Велико Търново, Габрово, Сливен, Стара Загора, Пловдив, Бургас, Ямбол, Хасково и Кърджали. Там ще има интензивни валежи и гръмотевични бури. Валежите ще са значителни главно следобед и през нощта срещу сряда. Очакват се количества около 30-50 л/кв. м, но на места ще са за кратко време.

Областите, за които важи жълтият код, са: Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Област София, София-град, Пазарджик, Смолян, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Шумен, Варна и Добрич. Количествата дъжд, които се очакват са 20-30 л/кв. м. По Черноморието е обявен и жълт код за силен вятър с пориви до 15-20 м/сек. 

Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев:  МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Демерджиев: МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Той изрази и недоумение от посещението на ръководството на министерството в САЩ в момент, когато вътрешните проблеми остават нерешени.

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Инженер Петко Динев – човекът, чиито камери заснеха историческия полет , е бил асистент в Техническия университет

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Той подчерта, че ако след изборите са били първа или втора политическа сила, вероятно е нямало да се случи разделението