24 Ноември, 2024

Любомир Фръчковски: Въпросите за идентитета и езика не могат да се решат по дипломатически път

Любомир Фръчковски: Въпросите за идентитета и езика не могат да се решат по дипломатически път

Любомир Фръчковски

Отлагането на преговорите и изявленията на Каракачанов ще доведат до възраждане на антибългаризма, прогнозира той

"За Македония не е проблем нов раздел в преговорната рамка, а ултиматумът. Този проблем е по-дълбок отколкото проблема, който имахме с Гърция, които не оспорваха нашия идентитет и език. Смятам, че натискът от България е по-опасен от гръцкия. В прочита на историята ние можем да споделим общи исторически корени с българите, но да заявите политически, че македонската нация няма право да чете своята история и трябва да признае български корени - това не може да се реши по дипломатически път", заяви в "Свободна зона с Георги Коритаров" бившият министър на външните работи на Македония Любомир Фръчковски.

По думите му, в Северна Македония все още се запазва "плах оптимизъм".

Според него, компромисно решение би било да се даде някакъв срок за решаване на някои проблемни въпроси и с такъв анекс да започнат преговорите.

"Ултимативно решение не може да се намери за един месец до декември, както настоява българският президент, е невъзможно", смята Фръчковски.

"Отлагането на преговорите ще доведе до възраждане на антибългарските настроения, също и заради изявленията на Каракачанов тези настроения, които лека полека бяха намалени, сега ще доведат до фрустрация и антибългаризъм", прогнозира той.

Фръчковски смята, че дипломатическият натиск ще бъде насочен срещу България, защото в Брюксел не разбират желанието на България да реши исторически проблеми по този начин. България трябва да помисли и как да "запази лице" в тази ситуацията. Ако България оттегли своите условия, това ще се възприеме в самата страна зле, а и след като е била толкова категорична ще загуби много, ако отстъпи", прогнозира той.

"Позицията на неотстъпчивост е различна за българите и за македонците. При вас историята предопределя политиката. От българска страна позицията е дефинирана политически - от правителството, от НС, от президента. При македонците разговорът за историята все още е отворен, там може да се постигнат съвместни стъпки. Аз все още съм оптимист, че това може да доведе до промени в политиката, че ще се намери решение", каза проф. Фръчковски.

Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс