22 Декември, 2025

Кючуков: Коридор 8 е нужен на НАТО, Скопие трябва да се съобразява

Кючуков: Коридор 8 е нужен на НАТО, Скопие трябва да се съобразява

Любомир Кючуков

РСМ да си изпълни ангажиментите по преговорната рамка

"Опитите на РСМ да се представи присъединяването им към ЕС като проблем на двустранните отношения с България не са коректни. Това си е проблем на Скопие с Брюксел. И няма как да има преговори за нова преговорна рамка, защото тя се приема с консенсус от всички страни членки. Не можем да смятаме, че нейното предоговаряне е възможно. Брюксел чака Скопие на изпълни своите ангажименти."

Това заяви пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи и директор на Института по икономика и международни отношения.

Според него разговори между Скопие и България може да има и следва да има, независимо дали правителството у нас е служебно или редовно, но преговори по преговорната рамка не може да има, защото не зависи от България, приета е от ЕС.

"Друг елемент беше коридор №8, оптиката на ЕС, която се прехвърли от разширяването на Съюза към сигурността. Въпреки сериозната съпротива зам.-министрите на транспорта на България и РСМ на среща в ЕК потвърдиха ангажимента за изграждането на коридор №8. Нещо, което от Скопие се отричаше, но то е необходимо на ЕС и НАТО и не през призмата на разширяването, а на военния Шенген - формиране на логистични коридори. Скопие трябва да се съобразява с геополитическата обстановка, както и с позициите на ЕС и НАТО." - коментира Любомир Кючуков.

Той допълни, че разширяването на ЕС ще стане приоритет за новата ЕК, "защото за доста дълъг период от време ЕС беше загърбил разширяването и се беше превърнало в инерционна процедура".

"Войната в Украйна, като че ли изцяло преобърна оптиката към разширяването. От една страна ценностите отстъпиха мястото си като фундамент на ЕС за сметка на геополитиката." - смята дипломатът.

За совалките на Зеленски и представянето на Плана за победа, Кючуков коментира:

"Очаквам в скоро време, че ще се тръгне към някакви по-сериозни дипломатически усилия, въпреки че от представянето на Плана дипломацията отсъства. От известните параметри (3 са засекретени анекси) се продължава ангажимента на партньорите към Украйна. Основата цел е да се застави Русия да преговаря. Като че ли Планът беше приет резервирано, доколкото се побира във формулата "към преговори чрез ескалация". Така прозвуча и при представянето на Плана в украинската Рада." - коментира Любомир Кючуков.
Сподели:

Коментари (0)

Мария Цънцарова напусна бТВ: От телевизията публикуваха позицията си по казуса

Мария Цънцарова напусна бТВ: От телевизията публикуваха позицията си по казуса

Медията отбелязва, че журналистката многократно си позволявала да изразява политическите си предпочитания в ефир, което не отговаря на журналистическите стандарти

Президентът обсъди с Асоциацията на банките готовността им за въвеждане на еврото

Президентът обсъди с Асоциацията на банките готовността им за въвеждане на еврото

Според Румен Радев, отговорността на банките нараства в условия на ненавременни и неефективни мерки в процеса на въвеждане на еврото от страна на отговорните държавни институции

Железопътна инфраструктура избра строителите по два проекта на Коридор 8

Железопътна инфраструктура избра строителите по два проекта на Коридор 8

За изпълнител на проекта „Модернизация на железопътната линия София – Перник – Радомир, жп участък Перник - Радомир“ на първо място се класира ДЗЗД „ИСПА“ с договорна цена 421 283 219 лв. без ДДС