Видяхме, че една политика, която не е координирана на европейско ниво, изведнъж започна да става пъзел от малки политики - национални, едностранни, които не са координирани с останалите. А не може така. Когато едно голямо семейство живее, ние казваме, че това е нашият европейски дом. Затова, когато се говори „за повече Европа“, това е смисълът, заяви пред Trubune.bg Любов Панайотова, директор на Фондация Европейски Институт.
И когато тази криза, „санитарна криза“, както я наричат всички, когато отмине, да се предвиди една обща координирана политика точно за такива случаи, какъвто е пандемията, когато има някакви други катастрофи, които да могат да бъдат обхванати на европейско ниво. Ние ставаме една голяма страна. И затова е трудно в този свят, където трябва наистина в тази променяща се обстановка, която става толкова бързо, че ни изпреварва нас хората - и като мислене, и като осъзнаване, да можем да приемем ЕС не като нещо далечно, чуждо, а много бързо да разберем, че това е нашата обща къща.
Поне до лятото трябва да изчакаме, като за лятото имаме предвид юни месец. Нещата, които виждаме в Китай, откъдето всичко тръгна, са обнадеждаващи. Когато се приемат адекватни мерки, има резултат. Ние обаче все още не знаем какво е най-адекватното в този случай, освен тази пълна социална изолация, която наложиха едни страни, които не вярваха в нея и виждаме, че се спазва вече навсякъде, вкл. Великобритания - островът, който напусна Съюза, но много интензивно координира нещата и следи какво става в ЕС. И, дай Боже, до лятото да имаме някакъв отговор.
Освен това отпуснаха се немалко средства от ЕК като финансиране за борбата, като разработки и търсене, проучване на ваксини и молекули, и нововъведения в тази сфера. Усилията трябва да бъдат насочени към това ние да осъзнаем този факт, че със затваряне на националните граници не се спира един вирус. Доколкото е необходимо, икономиката дори на забавено темпо да върви, за да не бъде ужасна финансовата и икономическата криза, която ни чака.
Аз съм оптимист, че след тази криза ще се изведат необходимите поуки и ще имаме общата европейска политика, която видно ни трябва в тази сфера на здравеопазването. Досега нямаше въобще такова нещо. Всичко се координираше дори през Световната здравна организация.
Общество
Любов Панайотова: ЕС ще изведе поуки, след кризата ще имаме обща европолитика в здравеопазването
Любов Панайотова
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов