Бурак Юнверен, Дойче веле
Двама високопоставени съветници на турския президент Реджеп Тайип Ердоган загубиха постовете си преди няколко дни. Причината - имената им бяха замесени в корупционна афера. Серкан Тараноглу бе уволнен от Ердоган, а Коркмаз Караджа сам си подаде оставката, обяснявайки решението със здравословни проблеми.
Тези събития се случват благодарение на популярния като кръстник на мафията Седат Пекер. Със своите разкрития от последната година той се превърна в основен играч в турската политика. Негови скорошни разобличения имаха особено голяма тежест. Те показаха, че корупцията се е разпространила включително и в турската президентска институция. Бившият поддръжник и настоящ опонент на турския президент Пекер в момента се намира в Обединените арабски емирства и от време на време публикува видеоклипове и туитове оттам. От известно време Пекер пише в Туитър под псевдонима "Deli Çavuş", което се превежда като "Лудия сержант". Подобни задкулисни ракурси към турската политика натоварват допълнително правителството, което и без това се намира под натиска на сериозни икономически и политически проблеми.
Прокуратурата също започна разследване за разкритията на Пекер за пръв път от началото на изявите му. С оглед на състоянието на правовата държава в Турция, обаче, надеждите, че разследването ще се проведе обективно и безпристрастно, не са особено големи.
"Разкритията дават резултат"Обвиненията на Пекер създават проблеми за турското правителство, но в състояние ли са да го свалят? Райън Джинджерас, американски професор, изследовател на връзката между държавата и мафиотските организации, изучава от известно време и организираната престъпност в Турция. Последното развитие на събитията показва, че разкритията на Пекер изглежда дават резултат, казва Джинджерас. "Не е ясно обаче как те влияят на неангажираните и на твърдите поддръжници на правителството. Ако първите твърдения на Пекер не са променили гледната ви точка, защо новите разкрития биха повлияли на мнението ви?", пита в тази връзка Джинджерас.
Турците ще гласуват на 18 юни следващата година. Тогава те ще могат да изберат друго правителство и на теория да изпратят Ердоган в пенсия.
Щетите, които Пекер би могъл да нанесе, вече са нанесени, посочва Джинджерас. "Вероятно гласоподавателите, които вярват на Пекер и смятат твърденията му за уместни, вече са решили да не гласуват за Ердоган догодина." Американският експерт не е сигурен дали правителството има стратегия относно разкритията на Пекер.
"Мафиотска държава" ли е Турция?
Миналата година Турция беше включена в т.нар. "сив списък" от Специалната група за финансови действия (FATF). Причината е, че мерките в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма бяха окачествени като недостатъчни.
В глобалния индекс на организираната престъпност на "Глобалната инициатива срещу транснационалната организирана престъпност" също се отправят сериозни упреци: "Турция стана известна като мафиотска държава и доказателствата потвърждават, че това е така. И сега това е валидно повече от всякога", се казва там.
"Организираната престъпност и хората ѝ, внедрени в държавата, имат изключително силни и сложни връзки, датиращи от няколко десетилетия и продължаващи до днес", твърдят анализаторите.
Джинджерас коментира, че Турция вече се е превърнала в "център на организираната престъпност" и партията на Ердоган ПСР няма особено голям проблем с това. Според него страната е намалила мерките си срещу изпирането на пари. "Междувременно прането на пари и незаконната търговия се превърнаха в основен двигател за турската икономика. Турция се е превърнала в притегателно място за хора и групи, които искат да печелят пари или да изпират средства по незаконен начин", убеден е Джинджерас.
Дълбоко вкоренен проблем
Незаконният бизнес съвсем не е нещо ново за Турция. Корупцията не се е появила с правителствата на ПСР, а е с дълбоки исторически традиции и корени. "В продължение на 100 години икономическата политика на Турция даваше много възможности за незаконни сделки. Разрушенията, противоречията и напрежението в политиката създадоха благоприятна почва за изключително доходоносна сива икономика", обяснява американският експерт по Турция Джинджерас. Затова изглежда малко вероятно изборите догодина да доведат до внезапна промяна и въвеждане на безупречни антикорупционни политики.
Въпросът дали разкритията на Пекер могат да сложат край на сегашното правителство няма лесен отговор. Политическият феномен Седат Пекер се превърна във важен играч, който продължава да формира мненията в турското общество.
Пред ДВ Джинджерас обяснява, че Пекер представлява и старата Турция преди ПСР, и новата Турция след ПСР. Той смята, че бившият мафиотски бос дава на турците онова, което те искат, използвайки социалните медии, чийто престиж е нараснал. "Той се занимава и с актуалните тенденции на деня. Забележителен брой хора намират това за привлекателно и се идентифицират с него."
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи