24 Ноември, 2024

Македонският Пилат Понтийски: Нямам мандат да подпиша указа за обнародване на договора с Гърция

Македонският Пилат Понтийски: Нямам мандат да подпиша указа за обнародване на договора с Гърция

Георге Иванов

Споразумението с Гърция поставя Република Македония в положение на подчиненост и зависимост от друга държава, си "изми ръцете" Георге Иванов

Македонският президент Георге Иванов е взел решение да не подписва Закона за ратификация на договора с Гърция. Според Иванов споразумението поставя Република Македония в положение на подчиненост и зависимост от друга държава, т.е. Гърция. Според Конституцията и правилника на парламента в случай на вето от президента на държавата законът отново ще бъде пратен в парламента и ще трябва да бъде гласуван с абсолютно мнозинство.

В решението, което кабинетът на македонския президент изпрати днес на медиите, са посочени причините, поради които президентът Иванов няма да подпише указа.

Македонският президент посочва, че няма мандат да подпише указа за обнародване на закона за ратификация на това споразумение.

"Един от стълбовете на моята политика в изборната програма от 2014 г. е, че не приемам промяна на конституцията с цел промяна на конституционното име. Не приемам идеи или предложения, които биха застрашили македонската национална идентичност, специфичността на македонската нация, македонския език и македонския модел на съжителство. На президентските избори 534 910 граждани гласуваха за тази моя изборна програма и ме избраха на президент на Република Македония", се казва в писмото.

В него се посочва, че споразумението поставя Република Македония в положение на подчиненост и зависимост от друга държава, т.е. Република Гърция.

Македонските депутати на 20 юни с 69 гласа "за" и без "против" и въздържали се ратифицираха договора с Гърция, който бе подписан на 17 юни в Преспа от външните министри на Македония и Гърция Никола Димитров и Никос Коздиас.

Според конституцията и правилника на парламента в случай на вето от президента на държавата законът отново ще бъде пратен в парламента и отново ще трябва да бъде гласуван с абсолютно мнозинство от общия брой депутати, т.е. да получи зелена светлина от най-малкото 61 депутати. Законът след това пак се изпраща на президента, който според конституцията е длъжен да го подпише, отбелязва МИА.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства