Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че няма да се подпише под търговско споразумение с Бразилия, ако президентът Жаир Болсонару извади страната от Парижкото споразумение за климата, информира "Ройтерс".
С предупреждението Макрон показва, че е готов да блокира търговските преговори между ЕС и Меркосур.
ЕС и Меркосур, в която регионална организация участват Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, ускориха преговорите за споразумение за свободна търговия. Болсонару обяви тази седмица, че "скоро" може да бъде подписано споразумение, докато ЕС определи преговорите като "приоритет номер едно".
Но Брюксел е нервен относно вероятността от ръст на вноса на говеждо, а Меркосур се колебае дали да отвори някои индустриални сектори.
Франция е особено обезпокоена, че латиноамериканските държави няма да спазват стриктните екологични стандарти на ЕС.
Ако Бразилия напусне Парижкото споразумение, ние няма да се подпишем под търговско споразумение с тях, предупреди Макрон пред журналисти в Япония преди двудневната среща на върха на Г-20.
По проста причина. Ние искаме от нашите фермери да не използват пестициди, искаме от нашите компании да произвеждат по-малко въглеродни емисии, това има конкурентна цена, каза още Макрон и добави, че няма да позволят внос на стоки от държави, които не спазват правилата.
По-рано тази година Франция наложи вето срещу започване на търговски преговори между ЕС и САЩ заради решението на Вашингтон да напусне Парижкото споразумение за климата. Но френският ход не блокира откриването на търговските преговори, защото беше необходимо мнозинството на страните членки. Не е ясно дали Франция ще привлече други държави членки на своя страна, ако гласува срещу сделка с Меркосур.
Свят
Макрон: Блокирам сделка ЕС-Меркосур, ако Бразилия напусне Парижкото споразумение
Автор: Димитър Иванов

Еманюел Макрон
Брюксел е нервен относно вероятността от ръст на вноса на говеждо
Фактор
Още от Свят
Секретният меморандум на Хегсет: фокус върху Китай, натиск върху съюзниците
Тръмп иска да прехвърлят сдържането на руската агресия към съюзниците в Европа, Азия и Близкия Изток, а вниманието на САЩ да бъде насочено към заплахите в Тихо-океанския район и потенциалния конфликт Китай-Тайван
Раздвоеният президент - между „гнева“ и „добрите отношения“ с Путин
Колебливото поведение на американския президент към диктатора в Кремъл поставя въпроса - дали това е негова стратегия или просто импулсивни реакции
The New York Times: Операцията в Курск ядосала САЩ, наричат я „шантаж“
Веднага след настъплението на ВСУ там Кирило Буданов е получил предупреждение, че Украйна не трябва да разчита на американско оръжие и обмен на разузнавателна информация