21 Август, 2026

Макрон със странно изявление за австралийския президент на срещата на Г-20

Макрон със странно изявление за австралийския президент на срещата на Г-20
Еманюел Макрон

Френският премиел бил наясно, че е излъган

Френският президент Емануел Макрон е наясно, че австралийският премиер Скот Морисън го е излъгал. Такова заявление направи французинът снощи в отговор на въпрос на австралийски журналист по време на срещата на Г-20. Въпросът е част от разнищването на казуса с тайните преговори между САЩ, Великобритания и Австралия за сключването на отбранително споразумение, довело до развалянето на споразумение между Париж и Канбера за закупуване на 12 подводници на стойност 55 милиарда евро, което пък повиши градуса на напрежението между страните.

"Мислите ли, че Скот Морисън ви е излъгал?", попита австралийски журналист от Sydney Morning Herald, а отговорът на Емануел Макрон бе: "Не мисля, знам."

Все пак френският президент добавя, че предстоят разговори и очаква следващи стъпки.

"Изпитвам голямо уважение към вашата страна и много уважение и приятелство към вашия народ", подчерта френският президент, но отбеляза, че "когато има уважение, трябва да е двустранно и да се държим по начин, който отговаря на тези ценности".

Макрон определи срещата на Г-20 като успешна и довела до резултати, "въпреки многото разделения" между страните.

Самият австралийски премиер увери, че още през юни месец е говорил Макрон, че договорът за френските подводници не отговаря на нуждите на страната му. Аз ясно дадох да се разбере, че тези подводници не могат да удовлетворят нашите стратегически интереси, а следва ние да намерих решение в хоризонта на нашите национални интереси.
Сподели:
Гърция е в повишена готовност заради ирански заплахи срещу западни цели

Гърция е в повишена готовност заради ирански заплахи срещу западни цели

Развитието на събитията в Кипър също се следи внимателно, особено заради британското военно присъствие в Акротири

Трус разтърси Нови Пазар, жителите му са напуснали домовете си

Трус разтърси Нови Пазар, жителите му са напуснали домовете си

Земетресението в Сърбия е регистрирано в 2:19 ч. на дълбочина около 2 километра, няма данни за материални щети и пострадали

Крим отново потъна в мрак, граждани загинаха в Харковска област

Крим отново потъна в мрак, граждани загинаха в Харковска област

Окупационните власти в Крим все още не са излезли с официални позиции за мащаба на щетите по енергийната мрежа

Коментари (0)