18 Април, 2026

Макрон: Украйна се бие за нашата Европа, няма да я изоставим

Макрон: Украйна се бие за нашата Европа, няма да я изоставим

Еманюел Макрон

Предупреди Путин да не "разчита на умора от страна на европейците"

Френският президент Еманюел Макрон предупреди руския държавен глава Владимир Путин да не "разчита на умора от страна на европейците" във връзка с войната в Украйна, като обеща, че подкрепата на Франция за Киев "няма да се разколебае".

"Пребити и натъртени, но все още изправени. Украйна се бори за себе си, за своите идеали, за нашата Европа. Ангажиментът ни в подкрепа на Украйна няма да се разколебае." - написа той в послание в социалната мрежа X по повод втората годишнина от руската инвазия, която се навършва днес.

В отделно изявление от кабинета на Макрон се изтъква подкрепата на Европейския съюз за Киев, включително приемането на бежанци, предлагането на гражданска и военна помощ и налагането на санкции на Москва, съобщи Франс 24.

"Русия на президента Путин не трябва да разчита на никаква умора от страна на европейците", се казва в изявлението.

"Франция също така се ангажира да продължи подкрепата си на всички фронтове, включително доставката на военно оборудване, сътрудничеството между отбранителните индустрии чрез разработването на съвместни продукции, обучението, разузнаването и гражданската помощ. Изходът от тази война ще бъде решаващ за европейските интереси, ценности и сигурност." - се допълва в него.

Френското уверение за продължаване на подкрепата дойде в момент, в който и други ключови украински съюзници подновиха ангажимента си за подпомагане на Киев.

Президентът на САЩ Джо Байдън обяви повече от 500 нови санкции срещу Русия, като същевременно обеща постоянен натиск за спиране на "военната машина" на президента Владимир Путин.

Санкциите, определяни като най-големия единичен пакет от началото на войната, целят също така да наложат на Москва да плати цена за смъртта миналата седмица в сибирски затвор на най-яростния критик на Путин - Алексей Навални.

Междувременно Великобритания обяви нов отбранителен пакет на стойност 245 млн. паунда (311 млн. долара), за да подпомогне увеличаването на производството на "спешно необходимите артилерийски боеприпаси" за Украйна, като в по-ранно изявление министър-председателят Риши Сунак подчерта, че "тиранията никога няма да възтържествува". /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

ЕС подготвя учение за взаимопомощ, по подобие на член 5 на НАТО

ЕС подготвя учение за взаимопомощ, по подобие на член 5 на НАТО

Темата ще бъде обсъдена и следващата седмица на неформална среща на върха на лидерите в Кипър. Страната е особено заинтересован от засилена клауза за взаимопомощ на ЕС, след като ирански дрон удари британска военна база на острова в началото на май.

Иран се закани да затвори пак Ормузкия проток, ако САЩ не отблокират пристанищата му

Иран се закани да затвори пак Ормузкия проток, ако САЩ не отблокират пристанищата му

“Ако блокадата продължи, Ормузкият проток няма да остане отворен”, написа председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф в социалната мрежа Х

Вривове в Новокуйбишевск и пожар в руска рафинерия на "Роснефт" след дронови атаки

Вривове в Новокуйбишевск и пожар в руска рафинерия на "Роснефт" след дронови атаки

Вследствие на взривовете над града се издигна гъст дим, а на територията на рафинерията, която е собственост на „Роснефт“, избухна пожар