24 Ноември, 2024

Макрон: В ЕС да се въведе принцип за солидарност в отбраната, който да се задейства при въоръжено нападение срещу страна членка

Макрон: В ЕС да се въведе принцип за солидарност в отбраната, който да се задейства при въоръжено нападение срещу страна членка

ЕС се опитва да се приспособи към новия геополитически контекст, възникнал в резултат на желанието на президента Тръмп да ограничи участието на САЩ в отбраната на Европа.

 Френският президент Еманюел Макрон предложи в Европейския съюз да се въведе принципът за солидарност в областта на отбраната, който да се задейства в случай на въоръжено нападение срещу страна членка, предаде Франс прес, цитирана от "БТА..
    Ние искаме Европа да поеме грижата за своята стратегическа самостоятелност и да засили солидарността в областта на отбраната, заяви Макрон на обща пресконференция с финландския си колега Саули Нинистьо в Хелзинки.

     Това ще изисква реформиране на европейските договори, и по-специално на член 47.2 от Лисабонския договор - за оказването на взаимопомощ между страните, който Франция задейства за първи път след атентатите на 13 ноември 2015 г. в Париж.
    Реформата ще даде възможност на ЕС да разполага "с нещо като подсилен чл. 5", отбеляза френският държавен глава, имайки предвид клаузата за колективна отбрана в договора на НАТО, според която нападението срещу страна, член на алианса, се смята за нападение срещу целия алианс.
    Макрон подчерта, че тази стъпка напред не е в противоречие с НАТО, която "остава важен и стратегически съюз". "Ние обаче се нуждаем от засилена солидарност между европейците", допълни той.

    ЕС се опитва да се приспособи към новия геополитически контекст, възникнал в резултат на желанието на президента Доналд Тръмп да ограничи участието на САЩ в отбраната на Европа.
    През 2019 г. се очаква да бъде учреден Европейски фонд за отбрана, който ще подпомага развитието на военните способности на страните членки и насърчаването на стратегическата независимост на ЕС. Успоредно с това Париж бе инициатор за създаването заедно с осем партньорски страни на европейска група за намеса, чиято задача ще е да осъществява бързо военни операции, евакуация в страни във война или да оказва помощ в случай на бедствия и аварии.
    Мерки за "засилване на инициативите за колективна отбрана" ще бъдат представени през следващите месеци", казаха хора от обкръжението на Макрон.
    В речта си на срещата в Париж с френските посланици в понеделник президентът призова "да се извлекат всички поуки от Студената война", изтъквайки, че Европа повече не може да разчита за сигурността си единствено на САЩ.
    На пресконференцията във финландската столица Макрон разкритикува "държавните лъжи" и "демагозите националисти", които смята за свои противници на следващите европейски избори. Има хора, които искат да вземат Европа за заложник и твърдят, че за всички проблеми е отговорна тя. Срутил се е мост - виновна е Европа. За галопиращата демография в Африка - пак Европа е виновна. Тези хора забравят какво ни дава Европа вече 70 години и искат едно - разделение, добави той.
    След разговори с финландския президент Саули Нинистьо и премиера Юха Сипиле Макрон акцентира върху сходствата в позициите на Франция и Финландия, която след няколко месеца поема ротационното председателство на ЕС.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.