Тези, които предлагат мораториума върху въвеждането на нови лекарства, харесват сегашното положение и лишават от надежда за живот български граждани. Особено в случаите, в които те разчитат единствено на новите лекарства. Това заяви в студиото на БНТ обмдусманът на Република България Мая Манолова.
Тя обяви, че е готова институцията на обмдусмана да се натовари със задачата да се внасят в съда молби за започване на производство в несъстоятелност срещу фалиращ работодател от името на работниците, които не са си получили заплатите.
Мая Манолова допълни, че всички знаят за съществуването на злоупотреби във фармацевтичния бизнес, но призова за по-цивилизовано решение на проблема, а не с моратируим върху въвеждането на нови лекарства. По думите ѝ с мораториума ще се спестят 2,5% от средствата, които НЗОК дава за лекарства, но така ще се лишат мнозина хора от надежда за живот и ще пострадат общинските болници.
Тя изрази съмнение, че мораториумът би издържал на сезиране в Конституционен съд, защото лишава гражданите от конституционното им право да получат медицинска помощ. Манолова обяви, че ако мораториумът бъде приет, тя е готова да сезира текста в Конституционния съд.
„Някой не иска да има контрол, затова се взимат лесни решения, при които сметката се плаща от пациентите, а не от онези, които злоупотребяват. Мораториумът не е контрол, защо трябва да се наказват болните?", каза омбудсманът.
Мая Манолова призова депутатите, които днес ще гласуват мораториума, да видят „прочувственото" видео на телевизионната водеща Нана Гладуиш, в което тя обяснява трудностите пред онкоболните.
Тя застана зад мнението, че в случаите с некоректни работодатели, които не изплащат заплатите на работниците си, трябва да се възложи на главна инспекция по труда от името на работници с неплатени заплати да внасят молба до съда за започване на производство в несъстоятелност срещу фалиращия работодател.
„Има нежелание и съпротива депутатите да чуят, че това е единственият начин работниците да си вземат парите от фонда за вземанията на фалит при предприятията, при който са събрани 250 млн. лв.", допълни Манолова.
Омбудсманът заяви, че работниците не могат да достигнат до тези пари, които са предвидени в случаи, че работодателите им фалират и не могат да им изплатят заплатите, защото се води спор коя институция да се натовари със задължението да внася съдебните искове от името на служителите. Затова тя заяви, че е готова да нагърби институцията на омбудсмана с тази задача, ако се наложи.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,