Само заедно можем да отстояваме европейското лидерство и цифровия ни суверенитет. Това послание отправиха на работна среща в Париж днес президентът Емануел Макрон и еврокомисарят по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел.
Двамата се обединиха, че ако Европа остане мобилизирана и запази хората в центъра на цифровата си политика, тогава ще може да се справи с предизвикателствата и да бъде в предните редици на цифровата трансформация в глобален мащаб.
Мария Габриел отбеляза важността на теми като борбата с дезинформацията онлайн, защитата на личните данни, цифровите умения на гражданите, осигуряването на по-добър баланс между върховенството на закона, справедливостта и иновациите, необходимостта от наваксване на изоставането на Европа на световната цифрова сцена. Българският еврокомисар силно наблегна на важността от общи действия и политики по теми, които също ще определят цифровото бъдеще на Европа като суперкомпютрите, изкуствения интелект и геномиката.
"Нито една от тези теми не е лесна, а оставащите предизвикателства могат да изправят пред още по-голямо изпитание нашето единство и европейско лидерство. Ако заедно демонстрираме решимост да приключим всички 60 инициативи в обхвата на цифровия единен пазар, няма съмнение, че Европа може да се придвижи в центъра на цифровата революция. Разчитам на всички европейски лидери, на президента на Франция Емануел Макрон като домакин на днешната среща, не да прегърнем, а да оформим цифровата промяна. Историята ни е показала, че няма предизвикателство, което да не можем да преодолеем, когато Европа е единна", заяви българският еврокомисар Мария Габриел.
Срещата й с президента Макрон бе в рамките на Годишния форум за управление на интернет.
При изключително засилен интерес към темата за изкуствения интелект пък премина и друго събитие, в което тя бе централна фигура - срещата на високо равнище GovTech в Париж. С европейски лидери, новатори, представители на европейските институции, международно признати лектори и десетки участници Мария Габриел обсъди как нововъзникващите технологии, сред които е и изкуственият интелект, могат да подобрят обществените услуги и демократичните практики.
Представих стратегията на ЕС за изкуствения интелект, в центъра на която отстоявам ориентирания към човека подход. В действията ни трябва да бъдем водени от тревогите на гражданите за скоростта на развитие на новите технологии и заедно да отговорим на предизвикателствата, като се придържаме към най-важното – човекът да остане този, който управлява технологичния процес.
Много са сферите на приложение на изкуствения интелект – от транспорта, през здравеопазването, до сигурността и електронното правителство. Разумът и иновативното мислене трябва да ни водят по пътя към оползотворяването на възможностите, които ни дава развитието на изкуствения интелект, за по-добри, по-ефективни и по-целенасочени услуги при защита на нашите основни ценности и принципи.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства