24 Ноември, 2024

Мария Габриел за изблиците на Захарова: България е суверенна и взима своите решения

Мария Габриел за изблиците на Захарова: България е суверенна и взима своите решения

Мария Габриел

Двамата българи от "Галакси лийдър" са в добро здраве

Изказването на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова във връзка с преместването на МОЧА е не е в унисон с дипломацията и на демократичността. Такава позиция  изрази вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел пред бТВ.

„България е суверенна държава и взима своите решения. Изказването на Мария Захарова не е в унисон с дипломацията и на демократичността. България ще проявява висок тон и високо ниво на дипломация.“ , коментира тя.

Припомняме, Захарова се закани, че България  „ще плати изцяло последствията от това срамно решение“.

„Личното ми мнение е, че мястото на Паметника на Съветската армия е в музея. Трябва да бъде направено по начин, който не води до ново разделение в обществото.“ – посочи Мария Габриел.

Във връзка с позицията на страната ни за войната в Украйна тя отбеляза, че се отнася с уважение към президентската институция, но външният министър на България е този, който участва в Съвета на външните министри от ЕС, където се дават ясни заключения за последователната подкрепа за Украйна и се дискутират санкциите.

„За нас е важно в този процес да не оставаме на позиция да дебатираме нещо, което е ясна истина – руската агресия в Украйна беше започната от Русия и Украйна е в правото си да защитава териториалната си цялост. Говорим за формулата за мир на украинския президент Зеленски. България има много по-активна роля в три работни групи, само защото ясно отстоява своята позиция.“ - категорична е Мария Габриел.

По случая с първия похитен кораб „Галакси лийдър“ тя сподели, че двамата български моряци на борда му са в добро здраве. „Два пъти е имало контакт със семействата им. Следим ситуацията ежеминутно, за да можем да реагираме. Сънародниците ни са добре.“ – увери външният ни министър.

По въпроса с Шенген тя заяви, че България настоява до края на годината да получи ясна времева рамка за приемане в шенгенското пространство.
„Ние имаме позиция, която е силна заради показателите и фактите“, поясни вицепремиерът.

„Имаме добра координация по отношение на Народното събрание, изпълнителната власт и евродепутатите. Влизайки в Шенген, България ще допринесе затова пространството да стане по-добре функциониращо и по-силно. България разбира вътрешнополитическите ситуации, но ще отстоява извоюваното.“ - подчерта Габриел.

„Идеята поетапното влизане в Шенген не е нова. Трябва да се отчетат два аспекта. Ако имаме поетапно присъединяване, което очертава влизане с въздушни, морски и със сухопътни – за нас би дало голяма яснота и да успеем да се позиционираме в края на един процес. Нашите резултати са за сухопътните граници. Трябва да отстояваме това, че ние искаме нещо, което сме заслужили. Държавите, които имат резерви, трябва да знаят, че е добре да разчитат на гласа на България и в следващите месеци и години, когато темата за миграция ще се повдига на европейско ниво.“ - добави тя.

„Не става дума за нови условия с Австрия, а за повече доверие. За нас е важно каквото и да има като допълнителни доброволни мерки, те да допринесат за по-добрата работа на Дъблинското споразумение, да се повдига темата за шенгенското пространство, което има нужда да бъде подобрено.“ - каза още Мария Габриел.

 „Няма основание да смятаме, че ще има разделяне на България и Румъния за Шенген. Изключително координирани сме. Важно е България и Румъния да отстояват заедно позицията си. Унгария не ни е изненадала. Имах разговор с външния министър, в който той много ясно каза, че за тях темата за газа е свързан с националната им сигурност. Ето колко е важно да си надежден партньор. Унгария ясно и по дипломатически път обяви своето искане. Нашата отговорност е да направим всичко възможно, за да няма изненади.“ – смята тя.

Тя не коментира дали ще бъде премиер след ротацията и какъв ще бъде персоналният състав на кабинета, но  отбеляза, че не вижда повод за излизане от споразумението, което е постигнато при съставянето на правителството.

„Да се случи ротацията – това е знак на политическа зрялост. Споразумението между двете парламентарни групи е аз да съм министър-председателя. Преди да се случи ротацията има важен момент, в който ще се даде оценка. Важно е с академик Денков да имаме яснота за резултатите на всеки министър, подкрепата му в парламентарните групи и удовлетворението на гражданите. Не виждам повод да излизаме извън споразумението ни преди шест месеца“, подчерта вицепремиерът.

„Отговорното поведение на един бъдещ министър-председател е не да прави смени заради самите смени. Каквато и смяна да има, тя трябва да се основава на резултатите, подкрепата на парламентарните групи. Прекрасно работя с вътрешния министър Калин Стоянов. Постигнатото за Шенген е ясна оценка. Работим в невероятен синхрон. Работата му се оценява в Европа.“ - каза още тя.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас