5 Декември, 2025

Българка в Оксфорд: В шок сме, няма да можем да гласуваме на евроизборите

Българка в Оксфорд: В шок сме, няма да можем да гласуваме на евроизборите

Мария Спирова

Парламентът или омбудсманът могат да инициират нова поправка в Изборния закон, смята Мария Спирова

Само българи и кипърци от държавите, които допускат гласуване зад граница, няма да могат да гласуват на европейските избори през май заради принципа за уседналост в изборния ни закон. Това ощетява около 100 хиляди българи, живеещи във Великобритания, обясни пред БНР Мария Спирова, която живее в Оксфорд и няколко пъти е била в избирателната секция. Тя обясни проблема: „Българите във Великобритания са сериозен брой – около 100 хил. души. За момента, за съжаление, е трудно да кажа, че те имат избирателни права. Те имат частични избирателни права, става ясно. Брекзит ги прави частични. Чл. 350 от Изборния кодекс на България, след скандалните промени от 2016 г., прави невъзможно упражняването на глас на европейски избори за хора, живеещи трайно в трети страни. На практика това се случи, за да бъдат възпрепятствани нашите съграждани, живеещи в Турция, да гласуват. Тогава не се очакваше, че Великобритания действително ще напусне ЕС, поне това не е било на дневен ред“.

По думите й за много наши съграждани във Великобритания това е огромен шок. Тя цитира текста от Изборния кодекс, свързан с уседналостта. Според нея това е формален проблем, който обаче лишава от изборни права огромен брой хора. Според нея Изборният кодекс е променян по хаотичен начин и това е довело до това да се откриват спънки в него.

„Не виждам какво пречи на парламента или на омбудсмана да инициира нова поправка в Изборния закон“, подчерта Спирова и добави, че законът ограничава включително и правото да гласуват възрастни и трудно подвижни хора.

„Има горчивина и философска несъстоятелност точно ние да не можем да гласуваме на тези избори. Ние всъщност бяхме преките бенефициенти на това колко добре работи този Европейски парламент“, коментира още Мария Спирова.
Сподели:

Коментари (0)

Адвокатите на Коцев обжалват гаранцията му от 200 000 лева

Адвокатите на Коцев обжалват гаранцията му от 200 000 лева

Срещу варненския кмет се води дело за участие в престъпен сговор за корупционни и длъжностни престъпления. Заедно с него са обвинени и още четири лица

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Един от обвиняемите е освободен без мярка, тъй като срещу него липсват доказателства. На друг беше наложена гаранция 20 хиляди лева.

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Политиците трябва да поемат своята отговорност за избирането на нов състав на ВСС.