Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че всички европейски гаранции за сигурността на Украйна в рамките на евентуално мирно споразумение с Русия, ще трябва да бъдат подкрепени от Съединените щати.
„Силните гаранции за сигурност, ако се предоставят от европейски държави, се нуждаят от подкрепа от страна на Съединените щати, не с войски на място, но като цяло все пак се нуждаем от подкрепа от страна на САЩ, за да сме сигурни, че възпиращата сила е налице.“ - каза Рюте по време на посещение в Словакия.
Великобритания заяви, че може да разположи войски в Украйна, ако е необходимо, за да гарантира, че всеки мир е траен - но настоява, че САЩ ще трябва да осигурят „предпазен механизъм“.
Британските медии съобщиха, че Великобритания и Франция работят по предложение за изпращане на 30 000 души „сили за подсигуряване“ в Украйна, ако Вашингтон се ангажира да осигури въздушно прикритие, базирано в съседна държава.
Рюте не даде никакви подробности за подготвяните планове, но заяви, че САЩ разполагат с „определени способности", необходими, за да направят възможна помощта на европейските държави.
Украйна настоява, че се нуждае от гаранции по всяко споразумение, които да гарантират, че Русия няма да може да се превъоръжи и да атакува отново.
„Изключително важно е всяко постигнато споразумение да доведе до траен мир, според който Русия никога повече няма да се опита да завземе нито един квадратен километър украинска земя. Въпреки че все още има много неща, които трябва да бъдат решени, няма съмнение, че Европа трябва да играе жизненоважна роля за осигуряването на мира в Украйна.“ - добави генералният секретар.
Администрацията на Тръмп даде ясно да се разбере, че няма намерение да изпрати войски в Украйна в рамките на каквото и да е мирно споразумение.
Вместо това тя заяви, че Европа трябва да поеме върху себе си гаранциите за сигурността. /БГНЕС
Коментари (0)