13 Юни, 2025

Марош Шефчович: ЕК иска да увеличи вноса на американски стоки с 50 милиарда евро

Марош Шефчович: ЕК иска да увеличи вноса на американски стоки с 50 милиарда евро

Марош Шефчович, снимка: архив

Това може да бъде решено бързо със сделки за закупуване на повече американски газ и селскостопански продукти

Европейският съюз иска да увеличи вноса на американски стоки с 50 милиарда евро, за да се справи с "проблема" в търговските отношения, заяви в интервю за "Файненшъл таймс" водещият преговарящ на Европейския съюз Марош Шефчович. Той  добави, че общността постига известен напредък към осигуряване на сделка със САЩ, предаде БНР.

Въпреки позитивния тон обаче Шефчович намекна, че ЕС няма да приеме Вашингтон да запази 10-процентните мита върху стоките като справедливо решение на търговските преговори.

Очаква се в началото на юли да бъдат наложени високи мита на ЕС и редица страни, което ще накара общността да вземе спешни мерки, за да избегне пълномащабна трансатлантическа търговска война.

САЩ и ЕС постигнаха напредък чрез множество кръгове лични и телефонни преговори, откакто президентът Доналд Тръмп наложи, а след това спря 20-процентните мита върху вноса от ЕС, каза още Шефчович. Той добави, че амбицията му все още е да постигне "балансирано и справедливо" споразумение с Белия дом. 

Шефчович отбеляза, че ключовият аргумент, който е излагал пред американския търговски представител Джеймисън Гриър и министъра на търговията Хауърд Лутник, е отчитането на износа на американски услуги за ЕС, което би довело общия търговски дефицит с Европа до едва около 50 милиарда евро.

Това може да бъде решено бързо със сделки за закупуване на повече американски газ и селскостопански продукти, отбеляза Шефчович. 

Главният преговарящ на ЕС каза също, че е много важно, че европейците и американците вече все по-добре разбират какви са техните позиции и проявяват взаимно уважение.

Сподели:

Коментари (0)

Мощна въздушна атака на Израел - ударен е щабът на Иранската революционна гвардия

Мощна въздушна атака на Израел - ударен е щабът на Иранската революционна гвардия

Най-големият удар е нанесен в правителствения комплекс на Революционната гвардия в столицата, където според публикации в социалните мрежи и потвърждение от иранската държавна телевизия са убити началникът на Генералния щаб генерал-майор Мохамед Багери, командващият на Гвардията Хюсеин Салами и ръководителят на иранските въздушни сили Амир Али Хаджизаде

Сибига: Путин вече подготвя резерви за война не само срещу Украйна

Сибига: Путин вече подготвя резерви за война не само срещу Украйна

Министърът на външните работи призовава съюзниците да предприемат пълна дипломатическа мобилизация за спиране на войната

Украйна получи пети транш от ЕС от замразени руски активи

Украйна получи пети транш от ЕС от замразени руски активи

По думите на Шмигал, Украйна е получила общо 7 милиарда евро от Евросъюза по инициативата ERA, която се финансира от извънредните печалби, генерирани от замразените руски суверенни активи