Марта Кос: Додик работи срещу интересите на страната си, очакваме нормализация между Косово и Сърбия
Тя изрази очакванията си, че до края на мандата ѝ като еврокомисар Черна гора и Албания биха могли да станат членки на Европейския съюз
Нормализирането на отношенията на Косово със Сърбия е предпоставка за получаване на статут на кандидатка и започване на процеса на членство в Европейския съюз (ЕС), заяви Марта Кос, еврокомисар по разширяването на общността.
Косово кандидатства за членство в ЕС на 15 декември 2022 г. и остава единствената държава в региона, която все още няма статут на страна кандидатка.
В интервю за Радио „Свободна Европа“ в Прага, Марта Кос изрази очакванията си, че до края на мандата ѝ като комисар в Европейската комисия - позиция, която тя зае преди седем месеца - Черна гора и Албания биха могли да станат членки на Европейския съюз.
Относно възможността за разговор с Милорад Додик - проруския президент на ентитета Република Сръбска, Кос заяви, че „е трудно да се говори с някой, който работи срещу интересите на страната си“. /БГНЕС
Още от Свят
Турция изрази безпокойство относно атаките срещу турски граждански кораби, плаващи в Черно море
От министерството подчертават, че безопасността на турските граждани е техен основен приоритет и тяхното състояние се следи внимателно.
Мицотакис настоява ЕС да затегне мигрантската политика
Според гръцкия премиер одобреният Пакт на Евросъюза за миграцията и убежището не е достатъчен, пример за което е мигрантската криза в Сеута
Експерт: Сега е идеалният момент Тръмп да действа като миротворец, но трябва да побърза
Украйна е изправена пред поредната изключително трудна зима, която може да се превърне в най-сериозното изпитание от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в страната