Равнището на държавния дълг не се е увеличило, въпреки взетите заеми, тъй като е имало голямо плащане по този дълг и част от заемите са отишли за неговото по неговото погасяване. Това заяви пред БНТ икономистът Мартин Димитров, депутат от Демократична България.
Той е категоричен, че няма риск за финансовата стабилност на страната. Според него е няма основание да се говори за хиперинфлация и подобни квалификации са дълбока грешка.
Димитров посочи, че приемането на еврото трябва да бъде национална цел и че няма никакви основания за притеснения, той като няма случай икономическото положение на страна от еврозоната да се е влошило след приемането й. Дой поясни, че ако приемането на еврото има някакво влияние върху инфлацията, то е в рамките на няколко промила.
По думите му, датата 1 януари 2024 г. не трябва да се фетишизира - важна е не толкова самата дата, колкото неотклонното движение на България към еврозоната. Депутатът подчерта също, че е важно да не се увеличава бюджетният дефицит.
От Демократична България са на мнение, че въвеждането на нулев ДДС за хляба няма да има добър ефект.
„Не е късно да се откажем от тази мярка“, посочи Димитров.
Още от България
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма