За да бъде успешно това правителство е важно новите състави на регулаторните органи да бъдат избрани по друг начин, не както досега. Такава позиция израви пред БНТ депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров.
Той обвини ГЕРБ, че не изпълняват уговорката първо да се направи анализ на работата на съответните институции и след това да се правят номинации.
По думите му, седемте точки с искания на ПП-ДБ към ГЕРБ са израз на стремеж да се гарантират реформите.
„Нашата реакция днес беше с цел да бъдат изпълнени обещанията от общата декларация“, каза Димитров.
"В общата си декларация г-жа Габриел и акад. Денков казаха, че при избора на регулатори ще има процедура по съвместно вземане на решения и това е обещание, което не се изпълнява", поясни той.
Същевременно той не коментира дали от ПП-ДБ са обсъдили с ГЕРБ номинациите си за НАП, БАБХ, митниците.
Депутатът посочи, че ПП-ДБ очакват да се срещнат с ГЕРБ, независимо дали утре или някой друг ден.
"Хората питат по цял ден - защо има картели, защо цените на някои стоки в България са по-високи от тези в ЕС. Като не работи КЗК и не е ефективна, като им трябват 10 години да проверят един картел - резултатът е лош." – отбеляза той.
ПП-ДБ искат ГЕРБ-СДС да подпишат Механизъм за гарантиране на реформаторската програма на кабинета
Мартин Димитров смята, че смяната на директора на Сметната палата е скандална при положение, че цялото ръководство е с изтекъл мандат. Коментира, че така се отстраняват неудобните.
Идеята на орган по номинациите е да направи оценка на работата на всяка една институция, посочи Мартин Димитров.
„Взимаме Сметната палата, виждаме, има много сериозни резултати по времето на председателя Цветан Цветков, когото те искат да сменят. Взимаме КЗК след това и го сравняваме с европейските подобни регулатори и виждаме, че за две години българското КЗК е направило една проверка, защото имало ковид." – добави той.
Скандалът за регулаторните органи е тръгнал от бюджетната комисия, където ПП-ДБ са настояли за по-дълги срокове за предложения на кандидати, да има обществено изслушване, да има конкуренция.
"Видяхме срещу себе си ГЕРБ, БСП, ДПС и "Възраждане" заедно по всеки един от тези въпроси да гласуват против, което не е добра практика", посочи Димитров.
Той не коментира дали от ГЕРБ могат да имат доверие на назначенията на ПП в МВР и на областните управители след изтеклия запис от заседание на ПП, в който се чува, че така от партията ще могат да контролират провеждането на местните избори.
Мартин Димитров обаче е убеден, че ще има ротация на премиерския пост – от коалицията ПП-ДБ ще спазят даденото обещание за това.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"