Време за губене и за бавене няма. Възможно най-скоро Министерството на финансите трябва да внесе бюджета за 2022 г., каза пред БНР председателят на парламентарната комисия по икономическа политика и иновации Мартин Димитров.
„Колкото по-бързо, толкова по-добре.“
Заради икономическите трусове, свързани с пандемията, е нормално да има актуализация на бюджета, подчерта Димитров. Като друг аргумент той посочи реформите, които трябва да вървят в процес с него, и които се подготвят в момента.
„Хората не трябва да се учудват или плашат от подобни актуализации в средата на годината“, коментира Мартин Димитров в предаването „Преди всички“.
По думите му в предишни случаи подобни действия са извършвани през инструменти на Министерския съвет и без да се наричат актуализация и е много по-честно това да се случи в парламента и след обсъждане.
Ситуацията е екстремна. Нямаше го разумният прозорец от време между изборите през ноември и решенията, които трябваше да се вземат през декември, поясни още Мартин Димитров. По думите му правителството се опитва да спечели време.
Според него има основания да се съкрати времево действието на мораториума с финализирането на пакета от подпомагащи мерки.
„Когато този пакет е напълно готов и работещ, логичното е по-рано да бъде отменен и мораториумът.“
По темата с азерския газ Димитров изтъкна, че след като сега купуваме една четвърт от този газ, то „трябва да се направи всичко възможно този по-евтин газ да бъде купен“.
„Лошият вариант е да мине 2022 г. и ние газова връзка с Гърция да нямаме. Не само заради азербайджанския газ, който може да се купува и от други трасета.“
КЕВР е счетоводител, използван, за да носи вината за решенията на изпълнителния директор в лицето на правителството, отбеляза още Мартин Димитров.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни