"Създаденият от досегашната власт модел на концентрация вреди на икономиката и е срещу малкия и средния бизнес у нас". Това каза пред БНР доскорошният депутат от "Демократична България" Мартин Димитров.
"Този модел на управление, който ГЕРБ въведе – със свръхконцентрация на ресурси, води до това населението да обеднява, България да продължава да бъде най-бедната в ЕС, а Румъния, от която искахме да се "откачим", защото ни забавяше влизането в ЕС, или ние така си мислехме, ни изпреварва с 33% по-високи доходи в момента. Тоест, този модел не е проблем само в справедливостта в него, а това, че икономически ни забавя", каза Димитров по казуса с Българската банка за развитие и раздаването на огромни кредити на малък брой фирми Мартин Димитров коментира.
За да не продължават сегашните практики в ББР, Димитров предлага "таван" на кредитите. Със слагането на такъв тези практики трябва да бъдат прекратени завинаги, посочи той.
"Предложих да е 50 хил. лева. Нека да разсъждаваме между 50 хил. лева и 5 млн., някъде между двете. Но наличието на "таван" спасява положението. Защото автоматично тази банка ще финансира малък и среден бизнес, а големите да си отидат при търговските банки." Димитров е категоричен, че е подменена целта на банката.
"В момента голяма част от контролните органи се занимават с малкия и среден бизнес. Контролните органи първо трябва да се занимават с големия бизнес, като касовите наличности е само един от въпросите. Най-накрая трябва да се занимават с малкия и среден бизнес и хората по пазарите. За да има истинска събираемост", изтъкна икономистът. "Вижте какво се получава - за човека на пазара, че не е платил един лев данък - жестока глоба и наказание, а за големите фирми липса на контрол. За много големи фирми", каза още той.
Мартин Димитров
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг